VPN w Polsce: Czy naprawdę warto używać?

Wirtualne sieci prywatne z roku na rok cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego – są one w stanie znacznie poprawić bezpieczeństwo i prywatność podczas korzystania z Internetu. Co jeszcze sprawia, że warto używać ich na co dzień w trakcie działań online?

Zalety korzystania z VPN

Dlaczego VPN w Polsce zyskuje na popularności?

Sieć VPN (wirtualna sieć prywatna) to narzędzie, które chroni połączenie internetowe i zwiększa prywatność w trakcie korzystania z Internetu – np. przeglądania stron, grania w gry online czy streamingu. Usługa zabezpiecza przesył danych, szyfruje ruch internetowy oraz dane użytkownika i maskuje jego prawdziwy adres IP.

Niektóre sieci zapewniają także dodatkowe funkcje, jak np. blokada reklam i trackerów, bezpieczne torrentowanie, podwójne szyfrowanie danych czy wyłącznik awaryjny Kill Switch, który chroni dane przed ujawnieniem nawet po zerwaniu połączenia VPN. Celem naszego artykułu jest przedstawienie kluczowych korzyści stosowania VPN-ów w Polsce.

Co warto wziąć pod uwagę?

Kryteria wyboru najlepszego VPN w Polsce

Wybierając sieć VPN, której zadaniem jest poprawa prywatności oraz bezpieczeństwa online, warto zwrócić szczególną uwagę na jej funkcje ochrony (m.in. szyfrowanie), szybkość połączenia, opcję omijania geoblokad, a także intuicyjność aplikacji czy oferowane wsparcie techniczne.

Bezpieczeństwo i ochrona prywatności

Funkcje bezpieczeństwa i prywatności to jeden z najważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę przy wyborze usługi VPN. To ważne, aby zapewniała ona solidne szyfrowanie – np. stosowane przez wojsko AES-256 – i nie gromadziła ani nie przekazywała dalej danych użytkowników (tzw. polityka braku logów).

VPN

Dobra wirtualna sieć prywatna chroni dane i ruch w Internecie przed śledzeniem – a wówczas stają się one niewidoczne dla cyberprzestępców, dostawców usług internetowych, a nawet dla rządu i służb państwowych. To zasługa maskowania adresu IP i szyfrowania ruchu internetowego. Szyfrowanie sprawia, że wrażliwe dane ulegają przekształceniu w kod, którego nie da się odczytać.

Dobrze również, jeśli wybrana usługa oferuje dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, jak np. tryb kamuflażu, opcja split tunneling czy wspomniany już przycisk Kill Switch.

Szybkość połączenia i dostęp do treści

Równie istotną kwestią w kontekście sieci VPN jest oferowana szybkość połączeń. Wirtualne sieci prywatne mogą nieco spowalniać działanie Internetu, jednak wynika to z tego, że cały czas szyfrują one dane i przekierowują ruch przez serwer VPN. W przypadku usług z wyższej półki spadki prędkości są jednak nieznaczne i niemal niezauważalne.

Wybierając konkretnego usługodawcę, warto zwracać uwagę szczególnie na tych, którzy zapewniają wysokie prędkości połączenia. Dla osób, które cenią sobie rozrywkę w postaci dobrego filmu lub serialu, znaczenie może mieć również opcja odblokowywania geograficznie zablokowanych treści – np. na platformach streamingowych typu Netflix, Max, Disney+ czy Hulu. Nie wszystkie VPN-y oferują bowiem taką możliwość – mowa szczególnie o darmowych usługach.

Legalność i regulacje dotyczące VPN w Polsce

Korzystanie z sieci VPN jest legalne w większości krajów świata – w tym właśnie na terenie Polski. Polskie prawo nie zabrania używania tego typu usług w celach poprawy prywatności online – chyba że są one wykorzystywane w celu oszustwa czy łamania praw autorskich. Wirtualne sieci prywatne są nielegalne tylko w tych państwach, w których stosowana jest inwigilacja lub cenzura.

Używanie VPN-ów w regionie, w którym prawo wyraźnie tego zabrania (np. w Korei Północnej czy Iranie) grozi wysoką karą grzywny, a nawet pozbawieniem wolności. W Polsce jednak nie trzeba obawiać się takich sankcji.

Łatwość obsługi i wsparcie techniczne

Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, duże prędkości połączeń czy dostęp do treści objętych geoblokadami to nie wszystko. Ważne również, aby aplikacja wybranej usługi VPN była intuicyjna i nieskomplikowana. Wśród najłatwiejszych w obsłudze rozwiązań wymienia się m.in. PureVPN, NordVPN czy Surfshark.

Oprócz prostej aplikacji warto zwrócić uwagę także na dostępną dla polskich użytkowników dokumentację i oferowane wsparcie techniczne. W przypadku niektórych usług czas oczekiwania na kontakt ze specjalistą może się okazać zbyt długi. Najlepszy wybór stanowią sieci VPN, które umożliwiają rozmowę z ekspertem 24/7 za pośrednictwem czatu online.

 

Polecane usługi VPN

Najlepsze VPN dla użytkowników w Polsce

Za najlepsze sieci VPN dla polskich użytkowników uznaje się m.in. takie usługi jak NordVPN, Surfshark, CyberGhost, ExpressVPN czy ProtonVPN. Każda z nich oferuje skuteczne zabezpieczenia oraz liczne funkcje dodatkowe i umożliwia dostęp do zablokowanych treści na popularnych platformach streamingowych.

 

1. NordVPN: Solidne bezpieczeństwo i szybkie połączenia

NordVPN

14,89 zł

Jedno z najlepszych rozwiązań dla użytkowników Internetu w Polsce stanowi sieć NordVPN. Usługa gwarantuje szyfrowanie AES-256 na niezawodnym wojskowym poziomie, serwery w aż 125 krajach i liczne funkcje premium, m.in. Kill Switch. Oprócz zaawansowanych opcji bezpieczeństwa jej dużym atutem są szybkie połączenia, które znacznie zwiększają komfort w trakcie surfowania w Internecie, streamingu czy grania w gry online.

NordVPN zapewnia też, że nie gromadzi i nie udostępnia żadnych danych użytkowników. Dodatkowo, subskrybenci usługi mogą objąć ochroną do 10 urządzeń jednocześnie i korzystać z VPN-u na różnych platformach – zarówno Windows, Android i Linux, jak również macOS oraz iOS.

 

2. Surfshark: Przystępna cena i zaawansowane funkcje

Surfshark

11,49 zł

Drugą polecaną siecią VPN, która w Polsce na pewno zda egzamin, jest Surfshark. Łączy ona atrakcyjną cenę z funkcjami dostosowanymi do różnych potrzeb użytkowników. Jej dużą zaletą są serwery oparte tylko na pamięci RAM, które zmniejszają ryzyko przechowywania danych na dyskach.

Co więcej, nie nakłada ona żadnego limitu urządzeń, które mogą zostać objęte ochroną, i gwarantuje duże prędkości połączenia. Surfshark jest też w stanie zapewnić bardzo wysoki poziom zabezpieczeń – to zasługa 256-bitowego szyfrowania AES, powiadomień o wycieku danych czy opcji blokowania systemów śledzących oraz reklam.

 

3. CyberGhost: Idealne dla osób dbających o prywatność

CyberGhost

2,03€

Polscy użytkownicy Internetu, którym zależy na prywatności online, powinni zwrócić uwagę także na usługę o nazwie CyberGhost, zapewniającą ochronę 7 urządzeń w jednym pakiecie. Podobnie jak sieci wymienione wyżej oferuje ona mocne szyfrowanie 256-AES, chroni przed wyciekami danych i nie gromadzi danych użytkowników.

Dużą zaletą są także szybkie połączenia oraz brak ograniczeń w kwestii przepustowości. Ta sieć VPN sprawdza się zarówno podczas przeglądania stron internetowych, jak i w trakcie grania w gry online czy streamingu. Oferuje ona serwery w Europie, Ameryce, Azji i Afryce, a w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa umożliwia łączenie ze swoimi specjalistycznymi serwerami NoSpy, które znajdują się w rumuńskiej siedzibie firmy. Dzięki temu użytkownik zyskuje pewność, że do jego danych nie ma dostępu nikt poza członkami zespołu CyberGhost.

 

4. ExpressVPN: Wysoka prędkość i dostępność globalnych serwerów

ExpressVPN

8,33$

Kolejną polecaną usługą VPN dla polskich użytkowników jest ExpressVPN. Sieć jest znana przede wszystkim z wysokich prędkości, stabilnych połączeń i minimalnych lagów, jednak nie są to jej jedynie zalety. Do atutów tego narzędzia należy też duża liczba serwerów w aż 105 lokalizacjach, prosta w użyciu aplikacja oraz opcja blokowania reklam i trackerów.

Co więcej, ExpressVPN gwarantuje dostęp do wielu zagranicznych bibliotek Netflixa. Dane użytkowników są chronione szyfrowaniem na poziomie wojskowym, a ponadto – nowoczesna technologia TrustedServer zapewnia, że nie są one zapisywane na dysku twardym.

 

5. ProtonVPN: Doskonała opcja dla osób poszukujących rozwiązań open-source

ProtonVPN

4,99€

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy dbają o swoje bezpieczeństwo podczas działań online, polecana jest usługa ProtonVPN. To oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, podlegające niezależnemu audytowi i oferujące ochronę na wysokim poziomie.

Wyłącznik awaryjny Kill Switch, szyfrowanie 256-AES, blokada złośliwego oprogramowania oraz reklam czy funkcja Secure Code, która przekierowuje ruch internetowy przez wiele serwerów – wszystko to sprawia, że użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie bez względu na to, co akurat robią. Dodatkową zaletą sieci ProtonVPN są duże prędkości połączenia oraz możliwość swobodnego streamowania i torrentowania.

 

Odpowiedzi na pytania użytkowników

Najczęściej zadawane pytania

Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące najlepszych VPN-ów w Polsce.

Czy VPN wpływa na prędkość Internetu w Polsce?
Ze względu na to, że sieć VPN dodatkowo szyfruje ruch internetowy i przekierowuje go przez serwer VPN, po jej uruchomieniu mogą wystąpić nieznacznie różnice w prędkości połączenia. Dobre usługi nie powinny jednak spowalniać Internetu tak, aby utrudniało to poruszanie się w sieci czy grę w gry online. Co więcej, niektóre VPN-y mogą dodatkowo przyspieszać połączenie.
Jakie są najczęstsze powody używania VPN w Polsce?
Jednym z głównych powodów, dla których Polacy decydują się na korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych, jest chęć poprawy bezpieczeństwa i anonimowości w Internecie. Odpowiednio dobrana, sprawdzona usługa gwarantuje skuteczne zabezpieczenia – co ma znaczenie szczególnie podczas łączenia z publicznymi sieciami Wi-Fi – a dodatkowo zapewnia dostęp do treści objętych geoblokadami. Dzięki sieciom VPN bezpieczniejsze staje się też m.in. pobieranie torrentów.
Czy warto korzystać z darmowego VPN w Polsce?
Na rynku dostępne są zarówno płatne, jak i całkowicie darmowe sieci VPN. Decydując się na drugi wariant, warto jednak przeprowadzić dokładny research – nie wszystkie usługi są bowiem w pełni bezpieczne. Może się zdarzyć, że przypadkowa, niesprawdzona bezpłatna sieć, zamiast chronić dane użytkownika, dodatkowo narazi je na utratę. Co więcej, niektóre darmowe VPN-y same przekazują dane swoich klientów podmiotom trzecim w celu osiągnięcia zysków.