VPN na telewizorze Smart: Jak skonfigurować i dlaczego warto?

Wirtualne sieci prywatne mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo i prywatność nie tylko podczas surfowania w Internecie, ale i w trakcie korzystania z inteligentnego telewizora. Poznaj najlepsze VPN-y na Smart TV, sprawdź, w jaki sposób je skonfigurować i dlaczego warto postawić na taką ochronę.

Bezpieczeństwo i dostęp do treści

Wprowadzenie: Co to jest VPN i dlaczego warto go używać na telewizorze Smart?

VPN to skrót od wirtualnej sieci prywatnej, czyli usługi, która szyfruje dane użytkownika oraz ruch internetowy, maskuje rzeczywisty adres IP i skutecznie chroni przesył danych. Dzięki temu bezpieczeństwo i prywatność użytkownika podczas korzystania z Internetu znacząco wzrasta. Oprócz solidnego szyfrowania niektóre usługi gwarantują też dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak blokada złośliwego oprogramowania oraz reklam, podwójne szyfrowanie danych czy Kill Switch – wyłącznik awaryjny, który w razie zerwania połączenia VPN w dalszym ciągu chroni dane. Co więcej, sieć VPN pozwala uzyskać dostęp do treści, które są objęte blokadami geograficznymi – np. niektórych witryn lub filmów i seriali na znanych platformach streamingowych.

smart-tv-vpn

Popularne, najbardziej polecane usługi są kompatybilne z szeroką gamą urządzeń Smart TV – m.in. Apple TV, Android TV, Samsung Smart TV czy Amazon Fire TV. Ich instalacja na telewizorze niesie za sobą wiele korzyści – od ochrony prywatności, przez lepszą jakość streamingu, aż po wspomniany już dostęp do zablokowanych treści.

Zalety korzystania z VPN na Smart TV

Jakie korzyści daje VPN na telewizorze Smart?

Korzystanie z sieci VPN na telewizorze Smart wiąże się z wieloma korzyściami. Dzięki opcji omijania geoblokad można swobodnie oglądać seriale, programy i filmy, które nie są dostępne w danym regionie. Liczne funkcje prywatności i bezpieczeństwa zapobiegają z kolei śledzeniu danych oraz ruchu użytkownika przez hakerów czy dostawców treści. Dużą zaletą jest również wzrost prędkości połączenia, a tym samym większy komfort podczas oglądania – dobra usługa VPN pozwala zapomnieć o zjawisku tzw. throttlingu.

1. Ochrona prywatności i bezpieczeństwa

W przypadku łączenia się z Internetem przy uruchomionej sieci VPN między Internetem a urządzeniem powstaje tunel. Prowadzi on przez serwer VPN, przez który następnie przechodzą dane użytkownika i cały ruch internetowy. Wówczas prawdziwy adres IP zostaje zamieniony na adres IP serwera, a wirtualna sieć prywatna szyfruje ruch. Dzięki temu dane ulegają przekształceniu na kod, który nie jest możliwy do odczytania przez dostawców usług internetowych, cyberprzestępców czy rząd. Użytkownik nie musi więc obawiać się śledzenia swojej aktywności online i ma znacznie większą prywatność podczas przeglądania stron internetowych, torrentowania, streamingu czy grania w gry online.

2. Omijanie geoblokad i dostęp do treści z innych krajów

Polecane VPN-y umożliwiają oglądanie filmów, reality show czy seriali, które są zablokowane w lokalizacji użytkownika i dostępne wyłącznie w innych regionach. Mowa np. o amerykańskich bibliotekach popularnej platformy streamingowej Netflix. Aby móc odtwarzać treści, których brakuje na polskim Netflixie, wystarczy nawiązać połączenie z lokalizacją serwera w kraju, w którym są one już dostępne.

3. Unikanie throttlingu (spowolnienia prędkości internetu)

Dostawcy Internetu mogą ograniczać prędkości połączenia po przekroczeniu limitu danych lub blokować ruch na poszczególnych stronach internetowych. Szczególnie popularne jest zjawisko throttlingu („dławienia”), które ma miejsce, gdy dostawca usług internetowych (ISP) spowalnia Internet na podstawie tego, co ogląda użytkownik. Sieć VPN ukrywa jednak przed dostawcami aktywność użytkowników online (poprzez szyfrowanie). Po jej uruchomieniu prędkość połączenia często zauważalnie wzrasta – a wówczas można podejrzewać, że dostawca celowo „dławi” Internet.

Sposoby konfiguracji VPN

Jak skonfigurować VPN na telewizorze Smart?

Konfiguracja sieci VPN na telewizorze Smart może przebiegać na kilka różnych sposobów. Można skonfigurować ją bezpośrednio na TV lub na routerze. Alternatywą dla VPN-ów na urządzeniach Smart TV jest też funkcja Smart DNS.

1. Instalacja VPN na routerze

Jednym ze sposobów na konfigurację VPN jest jego instalacja na routerze. Pozwala chronić to wszystkie urządzenia w sieci, m.in. telewizor Smart. Przed wykupieniem subskrypcji należy jednak upewnić się, że router obsługuje wirtualne sieci prywatne. A jak powinna przebiegać sama instalacja?

  1. Otwórz panel sterowania routera poprzez podanie jego adresu IP w pasku wyszukiwania przeglądarki.
  2. W panelu sterowania routera odszukaj zakładkę VPN.
  3. Podaj dane, które otrzymałeś od dostawcy usługi VPN, a następnie zapisz zmiany.
  4. Zrestartuj router i podłącz telewizor Smart do jego sieci.

2. Instalacja aplikacji VPN na telewizorze Smart (dla systemów Android TV i innych)

Jeżeli aplikacja VPN jest dostępna w sklepie z aplikacjami (np. Google Play), możesz zainstalować ją bezpośrednio na telewizorze Smart. Wśród najlepszych aplikacji VPN na Android TV wymienia się m.in. takie usługi jak ExpressVPN, NordVPN, Surfshark czy CyberGhost. Sposób postępowania jest w tym przypadku bardzo prosty.

  1. Przejdź do sklepu Google Play lub App Store.
  2. Pobierz aplikację VPN wybranego dostawcy.
  3. Zaloguj się i wybierz serwer, z którym chcesz się połączyć.

Dopiero po wykonaniu tych kilku kroków przystąp do uruchomienia innych platform czy aplikacji na telewizorze.

3. Korzystanie z funkcji Smart DNS (alternatywa dla VPN)

Alternatywnym rozwiązaniem dla telewizorów Smart, które nie obsługują aplikacji wirtualnych sieci prywatnych, jest funkcja Smart DNS. To technologia, która pozwala omijać blokady geograficzne i zapewnia dostęp do treści niedostępnych w poszczególnych regionach – np. bibliotek Netflixa. Dużym atutem Smart DNS są też duże prędkości połączenia i łatwa konfiguracja. W jaki sposób uruchomić tę funkcję na telewizorze Smart?

  1. Znajdź dostawcę VPN, który oferuje Smart DNS.
  2. Aktywuj opcję Smart DNS w wybranej usłudze VPN.
  3. Przejdź do ustawień sieciowych TV.
  4. Wybierz ustawienia DNS oraz konfigurację ręczną.
  5. Wpisz adresy Smart DNS, które otrzymałeś od dostawcy, i zapisz zmiany.
  6. Zrestartuj telewizor.

Warto mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do sieci VPN Smart DNS nie maskuje jednak adresu IP i nie szyfruje ruchu internetowego. Funkcja ta nie jest więc w stanie zapewnić takiej ochrony i prywatności online jak VPN. W związku z tym urządzenia ze Smart DNS są nieco bardziej podatne na zagrożenia niż te korzystające z sieci VPN – jednak tak samo jak niektóre z nich zapewniają dostęp do zablokowanych treści.

Rekomendacje VPN do Smart TV

Jakie VPN są najlepsze do używania z telewizorem Smart?

Wybierając sieć VPN odpowiednią dla telewizora Smart, warto zwrócić uwagę szczególnie na takie usługi jak NordVPN, Surfshark, ExpressVPN czy CyberGhost. Wszystkie zapewniają duże prędkości połączeń, liczne funkcje bezpieczeństwa i niezawodne serwery do streamowania ulubionych treści.

1. NordVPN

NordVPN

14,89 zł

Jeden z najlepszych wyborów dla telewizorów Smart stanowi sieć o nazwie NordVPN, oferującą zoptymalizowane aplikacje na telewizory z systemem Android czy Google TV. Usługa zapewnia szybkie połączenia i nie nakłada ograniczeń przepustowości, a ponadto – posiada szeroką ofertę serwerów, dzięki którym można uzyskać dostęp do treści objętych geoblokadami. Dodatkowym atutem jest solidne, 256-bitowe szyfrowanie AES, polityka braku logów oraz funkcje bezpieczeństwa takie jak np. wyłącznik awaryjny Kill Switch.

2. Surfshark

Surfshark

11,49 zł

Kolejną usługą VPN, którą warto rozważyć w przypadku telewizora Smart, jest Surfshark. To dobry wybór szczególnie do domów, w których znajduje się kilka urządzeń. Jego charakterystyczną cechą jest bowiem nielimitowana liczba urządzeń, które można objąć ochroną w ramach jednej subskrypcji. Jeśli więc korzystasz na co dzień z kilku telewizorów w różnych pomieszczeniach, Surfshark okaże się strzałem w dziesiątkę. Co więcej, posiada on serwery oparte tylko na pamięci RAM, zapewniające jeszcze większe bezpieczeństwo, i oferuje szyfrowanie AES-256 na wojskowym poziomie.

3. ExpressVPN

ExpressVPN

8,33$

Express VPN to kolejna wirtualna sieć prywatna polecana w przypadku telewizorów Smart. Aplikacja skutecznie pokonuje cenzurę, zapewnia dostęp do zablokowanych geograficznie treści i szyfruje ruch użytkownika. Co ważne, jest ona w stanie również łagodzić wspomniane „dławienie” transferu przez dostawcę usług internetowych. To rozwiązanie znane z dużych prędkości, małych opóźnień i wyjątkowo stabilnego połączenia. Gwarantuje ono ponadto niezawodne szyfrowanie i zaawansowane funkcje bezpieczeństwa.

4. CyberGhost

CyberGhost

2,03€

Kolejną usługą VPN, która sprawdzi się w przypadku Smart TV, jest CyberGhost z dedykowanymi serwerami do streamingu. Sieć skutecznie omija blokady i lokalne zapory sieciowe, umożliwiając oglądanie wszystkich możliwych treści na popularnych platformach streamingowych. Co więcej, serwery CyberGhost są zoptymalizowane pod kątem wydajności, co gwarantuje szybki i płynny streaming. Sieć ta nie nakłada też żadnych ograniczeń przepustowości, a dodatkowo zapewnia solidne szyfrowanie i ochronę przed wyciekami danych.

Zalety i wskazówki dotyczące VPN

Podsumowanie: Czy warto zainstalować VPN na telewizorze Smart?

Korzystanie z VPN-ów na telewizorach Smart jest w stanie znacznie poprawić bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, a ponadto – zapewnić dostęp do wielu treści objętych geoblokadami. Dzięki tej usłudze istnieje możliwość swobodnego oglądania filmów i programów, które nie są dostępne w danym kraju. Dobra sieć VPN pomaga też unikać throttlingu, czyli celowego spowalniania połączenia przez dostawcę usług internetowych.

Wybierając konkretną usługę, warto zatem zwrócić uwagę m.in. na oferowane prędkości, zdolność do omijania geograficznych ograniczeń, serwery i ich lokalizacje czy też na same funkcje bezpieczeństwa. Aby skonfigurować usługę na Smart TV, można pobrać aplikację VPN wybranego dostawcy bezpośrednio na telewizor lub zainstalować VPN ją na routerze. W przypadku urządzeń, które nie obsługują wirtualnych sieci prywatnych, można natomiast zastosować Smart DNS.