VPN na Androida vs iPhone: Która opcja jest lepsza?

Wirtualna sieć prywatna to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa w trakcie korzystania z Internetu. Wszystko dzięki maskowaniu rzeczywistego adresu IP oraz szyfrowaniu ruchu internetowego i danych użytkownika. Usługa jest dostępna zarówno na komputery, jak i na urządzenia mobilne – smartfony czy tablety. A czy między VPN-ami na Androida i system iOS występują jakiekolwiek różnice? Sprawdźmy!

Ochrona danych i bezpieczeństwo

Wprowadzenie: Dlaczego warto korzystać z VPN na telefonie?

Korzystanie z sieci Wi-Fi – szczególnie tych publicznych – na smartfonach wiąże się z coraz większym ryzykiem. Liczba cyberataków mających na celu kradzież prywatnych danych rośnie z roku na rok – to dlatego tak ważna jest skuteczna ochrona podczas używania Internetu. Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa online jest instalacja mobilnego VPN-a.

Jednak czy zarówno Android, jak i iOS, oferują użytkownikom VPN-ów to samo? W artykule tym porównamy możliwości wirtualnych sieci prywatnych na obydwa systemy i sprawdzimy, które VPN-y zapewniają lepsze zabezpieczenia.

 

Czynniki do rozważenia

Kryteria porównania VPN na Androidzie i iPhonie

Porównując sieci VPN dla Androida i systemu iOS, pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim funkcjonalności aplikacji, poziom bezpieczeństwa i prywatności, wydajność oraz wpływ na baterię, a także samą dostępność i kompatybilność poszczególnych VPN-ów.

 

Funkcjonalność aplikacji VPN

Dostawcy usług VPN oferują użytkownikom iPhone’ów i telefonów z Androidem stosunkowo podobne funkcje. Co jednak istotne, w aplikacjach dla systemu iOS częściej brakuje takich funkcjonalności jak split tunneling czy wyłącznik awaryjny Kill Switch. VPN-y na Androida są też zazwyczaj bardziej elastyczne – najczęściej oferują one użytkownikom więcej opcji konfiguracji i bardziej zoptymalizowane funkcje zwiększające wydajność oraz szybkość połączenia. W przypadku VPN-ów na urządzenia marki Apple funkcje aplikacji są często bardziej uproszczone.

 

Bezpieczeństwo i prywatność

Zarówno Android, jak i iOS obsługuje szyfrowanie na wysokim poziomie, takie jak AES-256. Aplikacje VPN na Androida obsługują jednak szerszy zakres protokołów VPN – np. popularny Wireguard czy L2TP/IPSec – podczas gdy VPN-y dla iOS oferują wyłącznie protokoły VPN IKEv2 i IPSec. Co więcej, VPN-y na urządzenia z Androidem oferują też protokoły spersonalizowane, a sieci dla urządzeń z iOS-em wykorzystują ramy VPN dostarczane przez Apple i nakładają więcej ograniczeń.

System iOS koncentruje się głównie na kontroli i ochronie danych użytkowników, z kolei Android jest bardziej elastyczny i otwarty.

 

Wydajność i wpływ na baterię

Ze względu na to, że system Android pozwala na więcej procesów działających w tle, wydajność sieci VPN może być nieco niższa – zużywają one bowiem dużo energii oraz pamięci. Ograniczenia systemu iOS związane z tymi procesami sprawiają natomiast, że połączenia VPN są bardziej stabilne.

 

Kompatybilność i dostępność VPN

Większość popularnych sieci VPN, które zajmują pierwsze miejsca w rankingach usług – jak np. NordVPN, Surfshark czy ExpressVPN – są dostępne dla użytkowników urządzeń zarówno z Androidem, jak i z systemem iOS. Występujące między nimi różnice wynikają przede wszystkim ze specyfikacji konkretnego systemu operacyjnego, który wpływa na opcje dostosowywania czy dostępność poszczególnych funkcji. Przed wyborem jednej z wirtualnych sieci prywatnych warto więc upewnić się, że jest ona kompatybilna z używanym na co dzień systemem.

 

Top wybory dla użytkowników

Najlepsze VPN działające zarówno na Androidzie, jak i iPhonie

Wielu najpopularniejszych czołowych dostawców sieci VPN oferuje użytkownikom wysokiej jakości aplikacje zarówno dla systemu Android, jak i na urządzenia marki Apple. Do najlepiej ocenianych usług należą NordVPN, Surfshark, ExpressVPN, CyberGhost oraz ProtonVPN.

 

1. NordVPN: Kompleksowa ochrona i funkcje premium

NordVPN

14,89 zł

Usługą VPN, która cieszy się największą popularnością wśród użytkowników zarówno Androida, jak i iOS, jest NordVPN. Jednym z jej największych atutów jest niezawodne szyfrowanie AES-256, serwery dostępne w 125 krajach oraz funkcje premium, np. przycisk Kill Switch dostępny dla jednego i drugiego systemu.

Aplikacja jest wyjątkowo łatwa w użyciu, a ultraszybkie prędkości gwarantują komfort podczas przeglądania Internetu czy grania w gry online. Co ważne, NordVPN nie śledzi ani nie gromadzi danych swoich użytkowników i pozwala na ochronę kilku urządzeń jednocześnie.

 

2. Surfshark: Nielimitowane urządzenia i funkcje prywatności

Surfshark

11,49 zł

Drugim polecanym VPN-em dla systemów Android oraz iOS jest usługa o nazwie Surfshark z serwerami tylko z pamięcią RAM w ponad 100 krajach. Sieć oferuje bardzo duże prędkości, blokadę reklam i systemów śledzących oraz brak limitu urządzeń w ramach jednego pakietu.

W kwestii bezpieczeństwa użytkownicy mogą natomiast liczyć na ścisłą politykę „no logs”, 256-bitowe szyfrowanie AES i natychmiastowe powiadomienia w razie wycieku danych. Jedną z największych zalet tej wirtualnej sieci prywatnej jest również niska opłata subskrypcyjna – należy ona do najbardziej przystępnych cenowo usług VPN na rynku. Użytkownicy mają ponadto możliwość skorzystania z 7-dniowej darmowej wersji próbnej sieci.

 

3. ExpressVPN: Szybkość, stabilność i przyjazność dla użytkownika

ExpressVPN

8,33$

Jedną z najbardziej polecanych usług VPN dla Androida i iOS jest też ExpressVPN, możliwy do pobrania ze sklepu Google Play oraz App Store. Sieć oferuje aż 105 różnych lokalizacji serwerów, solidne 256-bitowe szyfrowanie AES oraz politykę braku logów – użytkownicy mogą mieć pewność, że dostawca nie gromadzi i nie udostępnia dalej ich danych.

Co więcej, ExpressVPN blokuje niechciane reklamy i trackery, zapewnia dostęp do Netflixa w miejscach, w których jest on zablokowany i gwarantuje zaskakujące prędkości oraz minimalne lagi. Aplikacja również jest intuicyjna i prosta w obsłudze, nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z sieci VPN. Zarówno użytkownicy urządzeń z Androidem, jak i fani marki Apple, mogą ponadto skorzystać z 7-dniowego okresu próbnego.

 

4. CyberGhost: Intuicyjna obsługa i dedykowane serwery

CyberGhost

2,03€

Wśród polecanych usług VPN na Androida oraz iOS wymienia się również sieć CyberGhost. Posiada ona serwery w 100 krajach, oferuje szyfrowanie 256-AES, politykę braku logów oraz ochronę przed wyciekiem danych, a ponadto – nie nakłada żadnych ograniczeń przepustowości i zapewnia stosunkowo duże prędkości połączeń. To jeden z najlepszych wyborów dla osób, którym zależy na swobodnym streamingu oraz ochronie kilku urządzeń jednocześnie – zarówno w przypadku Androida, jak i sprzętu marki Apple.

Atutem CyberGhost VPN jest również prosta obsługa aplikacji – niezależnie od systemu.

 

5. ProtonVPN: Open-source i zaawansowane ustawienia bezpieczeństwa

ProtonVPN

4,99€

Poszukując wirtualnej sieci prywatnej na urządzenie z Androidem lub iOS, warto zwrócić uwagę także na usługę ProtonVPN, oferującą łatwą w użyciu aplikację. Dużą zaletą usługi są zaawansowane funkcje bezpieczeństwa – m.in. wyłącznik awaryjny Kill Switch dla obydwu systemów, blokada reklam i złośliwego oprogramowania czy opcja Secure Core, która przed opuszczeniem sieci przekierowuje ruch przez wiele różnych serwerów.

ProtonVPN nie przechowuje logów, chroni przed wyciekami, a w przypadku urządzeń Apple posiada również otwarty kod źródłowy. Oznacza to, że każdy może przejrzeć kod naszych aplikacji i sprawdzić, czy są bezpieczne. Sieć zapewnia ponadto bezpieczny streaming, solidne szyfrowanie i gwarantuje bardzo dużą anonimowość podczas surfowania w Internecie na smartfonie czy tablecie.

 

Odpowiedzi na pytania użytkowników

Najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące VPN-ów na urządzenia z Androidem i systemem iOS.

Czy VPN na Androidzie jest mniej bezpieczny niż na iPhonie?
Sieci VPN dla Androida nie są zasadniczo mniej bezpieczne od sieci na iPhone’y czy iPady. Co więcej, często obsługują one jeszcze więcej protokołów, w tym protokoły spersonalizowane, podczas gdy VPN-y dla systemu iOS wiążą się z większymi ograniczeniami. W przypadku obydwu systemów największe znaczenie ma przemyślany dobór dostawców sieci VPN, którzy oferują silne szyfrowanie, i zaawansowane funkcje bezpieczeństwa.
Który system lepiej wspiera funkcje takie jak split tunneling?
Dodatkowe funkcje takie jak split tunneling czy Kill Switch to domena usług VPN dla systemu Android. Aplikacje na iPhone’y częściej nie posiadają tych funkcji.
Czy VPN działa inaczej w sieciach mobilnych i Wi-Fi?
Tak, sieć VPN działa inaczej w sieciach mobilnych (dane komórkowe) i w sieciach Wi-Fi, jednak usługi zawsze mają dokładnie ten sam cel – poprawę bezpieczeństwa oraz prywatności w trakcie korzystania z Internetu. Różnica jest widoczna w samym sposobie nawiązywania połączenia z Internetem.
Jakie są darmowe opcje VPN na Androida i iOS – czy warto?
Sieci VPN na Androida oraz iOS są dostępne zarówno w wersji płatnej, jak i w wariancie darmowym. Poszukując skutecznej i bezpiecznej usługi, która nie wymaga opłat, warto zwrócić uwagę m.in. na sieci ProtonVPN, PrivadoVPN czy Windscribe. Decydując się na bezpłatną sieć VPN, warto jednak zawsze przeprowadzić szczegółowy research i dowiedzieć się więcej na temat wybranego dostawcy. Niektóre darmowe sieci, zamiast zwiększać bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, dodatkowo narażają ich dane na ataki czy wycieki, a niekiedy same przekazują je podmiotom trzecim, aby osiągnąć zyski.
Czy warto używać tego samego VPN na wszystkich urządzeniach?
Korzystanie z tej samej usługi VPN na wszystkich użytkowanych na co dzień urządzeniach to dobry pomysł – zwłaszcza jeśli priorytetem jest maksymalne bezpieczeństwo oraz spójność sieci. Daje to pewność, że wszystkie sprzęty są chronione na takim samym poziomie. Wybierając jeden VPN dla wszystkich urządzeń, nie trzeba też instalować na poszczególnych sprzętach kilku różnych aplikacji i uczyć się obsługi każdej z osobna – a to znacznie większa wygoda.