VPN i torrenting: Jakie są najlepsze opcje dla pobierania bezpiecznie?

Torrentowanie to od lat jeden z najpopularniejszych sposobów udostępniania plików. Decydując się na pobieranie w ten sposób, warto zadbać o dodatkową ochronę swoich danych – a tę może zapewnić odpowiednia sieć VPN. Poznaj najlepszych usługodawców dla fanów torrentów i sprawdź, co warto brać pod uwagę przy ich wyborze.

Bezpieczne pobieranie plików

Wprowadzenie: Dlaczego VPN jest kluczowy przy torrentingu?

Torrenting to proces pobierania i wysyłania plików poprzez protokół komunikacyjny BitTorrent, wykorzystywany do udostępniania plików. W przypadku zwykłego pobierania czy udostępniania użytkownicy otrzymują pliki ze scentralizowanego serwera, z kolei w przypadku torrentowania – pobierają je od innych użytkowników korzystających właśnie z tego protokołu. Stosowanie sieci VPN pozwala na legalne i znacznie bezpieczniejsze torrentowanie. Ukrywa ona rzeczywisty adres IP użytkownika i szyfruje jego dane, znacznie zwiększając jego prywatność podczas pobierania torrentów – to dlatego korzysta z niej coraz więcej osób. Brak zabezpieczenia w postaci usługi VPN w trakcie torrentowania może narazić użytkownika na ujawnienie jego IP, a to z kolei zwiększa ryzyko pobrania złośliwego oprogramowania i umożliwia identyfikację oraz śledzenie jego aktywności w sieci.

Zalety korzystania z VPN

Korzyści z używania VPN przy torrentingu

Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej podczas pobierania torrentów może znacząco poprawić bezpieczeństwo i prywatność użytkownika. Co więcej, odpowiednia usługa VPN zapewnia skuteczną ochronę przed ściganiem przez właścicieli praw autorskich i ułatwia omijanie geoblokad.

Ochrona przed ściganiem przez właścicieli praw autorskich

Sieć VPN gwarantuje anonimowość online dzięki maskowaniu adresu IP i szyfrowaniu danych. To oznacza, że organy ścigające piractwo nie są w stanie wykryć prawdziwego IP użytkownika – a to chroni m.in. przed pozwami za nielegalne pobieranie plików.

Anonimowość i prywatność

Wirtualna sieć prywatna nie tylko ukrywa adres IP użytkownika, ale i szyfruje ruch internetowy, uniemożliwiając jego śledzenie. Informacje na temat aktywności online danej osoby zostają przekształcone w kod, który nie jest możliwy do odczytania zarówno przez cyberprzestępców, jak i przez dostawców usług internetowych czy rząd oraz służby państwowe.

Omijanie ograniczeń geograficznych

Dobry VPN umożliwia też dostęp do treści, które są objęte blokadami geograficznymi, a więc są zablokowane w danym kraju. Dzięki usłudze tej można połączyć się z serwerem w innym państwie, zmieniając w ten sposób swój adres IP właśnie na adres tego państwa. Użytkownicy mają do wyboru serwery położone w różnych lokalizacjach – ich liczba różni się w zależności od danej usługi.

Lepsza ochrona w publicznych sieciach Wi-Fi

Korzystanie z VPN-ów podczas torrentowania jest ważne szczególnie wtedy, gdy użytkownik pobiera pliki, używając publicznych sieci Wi-Fi (np. w restauracji czy kawiarni). Sieci te nie są zabezpieczone i zdecydowanie łatwiej w nich o przechwycenie wrażliwych danych użytkownika.

Wskazówki na temat wyboru VPN

Jak wybrać najlepszy VPN do torrentingu?

Wybierając VPN do torrentowania, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zdolność do obsługi P2P. Duże znaczenie mają w tym przypadku także prędkość połączenia, dodatkowe funkcje bezpieczeństwa czy gwarancja braku przechowywania logów.

1. Zdolność do obsługi P2P

Podstawowym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę przy wyborze sieci VPN do torrentingu, jest zdolność do obsługi ruchu P2P (peer-to-peer). Nie wszystkie usługi są bowiem przystosowane do torrentowania – niektóre mogą nawet ograniczać lub całkowicie blokować ten ruch. Zawsze warto więc upewnić się, że wybrany dostawca oferuje taką możliwość. Torrenting na swoich serwerach umożliwiają m.in. takie sieci jak NordVPN, ExpressVPN, Surfshark, CyberGhost czy Private Internet Access (PIA VPN).

2. Prędkość połączenia

Duże znaczenie w odniesieniu do torrentowania ma także szybkość połączenia, jaką oferuje dana sieć VPN. Największe prędkości pobierania i najmniejsze opóźnienia są domeną usług, które posiadają protokół WireGuard – jak np. NordVPN czy Surfshark. Równie godnym polecenia rozwiązaniem jest sieć ExpressVPN, która nie korzysta co prawda tego protokołu, lecz posiada własny, tak samo szybki protokół o nazwie Lightway. W celu sprawdzenia, które spośród wirtualnych sieci prywatnych mają największe prędkości do torrentingu, najlepiej przetestować kilka popularnych usług i porównać ich wydajność w kilku lokalizacjach serwerów.

3. Polityka „braku logów”

Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i prywatność podczas pobierania torrentów, warto wybierać te sieci VPN, które oferują ścisłą politykę „no logs”. Ci dostawcy zapewniają, że nie gromadzą, nie przechowują ani nie przekazują dalej informacji na temat danych oraz aktywności online swoich klientów. Dzięki temu nie ma możliwości powiązania torrentowej aktywności z daną osobą. VPN-y bez polityki braku logów zwiększają z kolei ryzyko zagrożeń dla prywatności użytkownika. Na jaką sieć zatem postawić? Wśród usługodawców, którzy gwarantują, że nie przechowują logów, wymienia się m.in. NordVPN, Surfshark, ExpressVPN, Private Internet Access (PIA VPN), ProtonVPN czy PureVPN.

4. Dostępność funkcji bezpieczeństwa (np. kill switch, DNS leak protection)

Duże znaczenie w przypadku VPN-ów do pobierania torrentów mają także dodatkowe funkcje bezpieczeństwa. Jedną z nich jest wyłącznik awaryjny Kill Switch, który chroni dane użytkownika nawet wówczas, gdy połączenie VPN zostanie zerwane. Równie istotna jest funkcja DNS leak protection, która zabezpiecza przed wyciekami DNS. Funkcje te zapobiegają przypadkowemu ujawnieniu adresu IP użytkownika, co przy torrentowaniu jest szczególnie ważne.

Rekomendacje dostawców VPN

Najlepsze VPN do torrentingu

Wśród najbardziej polecanych VPN-ów do torrentowania znalazły się takie usługi jak NordVPN, Surfshark, CyberGhost, ExpressVPN czy Private Internet Access (PIA VPN). Sprawdź, co wyróżnia poszczególne sieci i która z nich okaże się dla Ciebie najlepsza.

1. NordVPN: Świetna opcja z dedykowanymi serwerami P2P

Jedną z najpopularniejszych sieci VPN dla fanów torrentowania jest NordVPN, gwarantujący niezawodną prywatność oraz szybkość podczas pobierania. Mimo że nie wszystkie lokalizacje jej serwerów obsługują torrenty, dedykowane serwery P2P gwarantują użytkownikom to, czego potrzebują. Dostawca zapewnia też ścisłą politykę braku logów, szyfrowanie AES-256 na wojskowym poziomie oraz przycisk Kill Switch, który chroni dane w przypadku zerwania połączenia VPN.

NordVPN

14,89 zł

2. Surfshark: Nielimitowana liczba urządzeń i solidne bezpieczeństwo

Dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na bezpiecznym torrentingu bez limitów, jest też usługa o nazwie Surfshark. Usługodawca nie gromadzi logów (mini-pliki wykorzystywane do celów debugowania są od razu likwidowane), posiada serwery oparte wyłącznie na pamięci RAM i gwarantuje ochronę przed wyciekami DNS. Dużym atutem Surfsharka jest też brak limitu urządzeń, które można objąć ochroną. Co więcej, zapewnia on niezawodne wojskowe 256-bitowe szyfrowanie AES i wysyła użytkownikom powiadomienia w razie wycieków danych.

Surfshark

11,49 zł

3. CyberGhost: Wbudowane serwery zoptymalizowane pod torrenting

Kolejną wirtualną siecią prywatną, która będzie odpowiednia dla fanów torrentów, jest CyberGhost. Usługa posiada specjalne serwery zoptymalizowane pod kątem torrentowania i pozwala na szybkie oraz bezpieczne pobieranie plików z sieci P2P. Jej dodatkowym atutem zwiększającym bezpieczeństwo użytkowników jest innowacyjna technologia TrustedServer, która daje pewność, że ich dane nie są zapisywane na dysku twardym. Co więcej, CyberGhost VPN gwarantuje mocne szyfrowanie oraz wysokie prędkości połączeń.

CyberGhost

2,03€

4. ExpressVPN: Prędkość i niezawodność na wszystkich platformach

Jednym z najlepszych wyborów dla torrentujących użytkowników jest również ExpressVPN. To sieć VPN znana szczególnie ze swoich dużych prędkości oraz szybkiego, niezawodnego protokołu Lightway, będącego odpowiednikiem WireGuard. Jej zaletą jest także opcja blokowania reklam i trackerów, szyfrowanie AES-256 oraz funkcja Secure Code, która przekierowuje ruch internetowy przez wiele różnych serwerów.

ExpressVPN

8,33$

5. Private Internet Access (PIA): Doskonała prędkość i bezpieczeństwo

Wśród polecanych VPN-ów do torrentingu znalazła się również usługa o nazwie Private Internet Access (PIA VPN). Sieć ta zapewnia bardzo dobre warunki do torrentowania, jednocześnie gwarantując użytkownikom dużą prywatność. Skutecznie maskuje ona adres IP, blokuje ataki DDoS i oferuje wysokie prędkości pobierania, co dla fanów torrentowania ma bardzo duże znaczenie. Nie ma tutaj ponadto żadnych ograniczeń w kwestii przepustowości. Dodatkowy plus stanowi polityka „no logs” oraz szyfrowanie AES (128- lub 256-bitowe), które znacznie zwiększają bezpieczeństwo torrentujących.

PIA VPN

3,33$

Odpowiedzi na popularne pytania

Najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące VPN-ów i torrentingu.

Czy torrenting z VPN jest legalny?
Korzystanie z sieci VPN do ochrony prywatności w trakcie torrentowania jest legalne – a w dodatku znacznie zwiększa bezpieczeństwo danych podczas tej czynności. Nielegalne jest już natomiast pobieranie plików objętych prawem autorskim (bez zgody autora).
Czy darmowe VPN nadają się do torrentingu?
Większość darmowych sieci VPN nie oferuje zdolności do obsługi ruchu P2P, a co więcej – zamiast zwiększać bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, dodatkowo naraża ich dane. Bezpłatne usługi nie zapewniają też tak dużych prędkości połączeń jak te w wersji płatnej. Aby bezpiecznie pobierać torrenty, lepiej zatem postawić na sprawdzonego VPN-a wymagającego opłat subskrypcyjnych – to inwestycja we własne bezpieczeństwo.
Jakie inne zabezpieczenia warto włączyć przy torrentingu oprócz VPN?
Istnieją też inne pomocne narzędzia do ochrony prywatności i bezpieczeństwa przy torrentowaniu niż sieci VPN. Mowa m.in. o oprogramowaniach antywirusowych czy firewallach (zaporach sieciowych). Warto ponadto pamiętać o systematycznym aktualizowaniu oprogramowania, aby jeszcze skuteczniej zabezpieczyć je przed zagrożeniami oraz śledzeniem.