VPN i Smart DNS: Która opcja jest lepsza do uzyskania dostępu do treści z ograniczeniami geograficznymi?

Aby dotrzeć do witryn internetowych lub platform streamingowych objętych geoblokadami, można użyć zarówno sieci VPN, jak i usługi Smart DNS. Która z nich okaże się lepszym wyborem do omijania blokad regionalnych? Sprawdźmy!

Czym są te narzędzia?

Wprowadzenie do VPN i Smart DNS

Usługi VPN i Smart DNS to narzędzia, które mogą mieć znaczący wpływ na jakość korzystania z Internetu. Pierwsze z nich zapewnia większe bezpieczeństwo oraz anonimowość online i oferuje użytkownikom dodatkowe zaawansowane funkcje. Drugie umożliwia wygodny dostęp do treści, które w niektórych regionach świata objęte są blokadami. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto poznać kluczowe różnice, jakie między nimi występują – wówczas łatwiej dopasować usługę do osobistych potrzeb.

Czym jest VPN?

NordVPN

14,89 zł

VPN (ang. virtual private network) to skrót od wirtualnej sieci prywatnej, czyli usługi, która ma na celu ochronę połączenia internetowego i poprawę prywatności online. Transmituje ona zaszyfrowane dane z urządzenia do docelowego miejsca w Internecie, wykorzystując protokoły oraz serwer. Oprócz maskowania prawdziwego adresu IP i szyfrowania ruchu internetowego usługa VPN pozwala na dostęp do treści objętych geoblokadami, a ponadto – oferuje użytkownikowi liczne funkcje dodatkowe. Większość dostępnych na rynku sieci VPN zapewnia m.in. wyłącznik awaryjny Kill Switch, który zabezpiecza adres IP w przypadku nagłego zerwania połączenia VPN, czy też tryb kamuflażu, który pomaga maskować ruch VPN. Niektóre usługi blokują także natrętne reklamy, podejrzane witryny internetowe i złośliwe oprogramowanie, a ponadto – umożliwiają dwukrotne szyfrowanie danych.

Czym jest Smart DNS?

Smart DNS jest technologią, która pomaga omijać blokady geograficzne i zapewnia dostęp do treści, które są niedostępne w poszczególnych regionach – np. witryn internetowych czy bibliotek Netflixa.

Jak to funkcjonuje?

Działanie VPN i Smart DNS

Wirtualna sieć prywatna służy nieco innym celom niż Smart DNS – inny jest również sposób działania tych dwóch narzędzi.

Jak działa VPN

W trakcie łączenia się z Internetem przy użyciu sieci VPN pomiędzy urządzeniem a Internetem powstaje bezpieczny, szyfrowany tunel, prowadzący przez serwer VPN. Przez niego przechodzą natomiast wszelkie dane oraz cały ruch internetowy. Wówczas zmienia się również adres IP użytkownika, dzięki czemu odwiedzane strony internetowe widzą całkiem inny IP (IP serwera VPN). Podczas samego szyfrowania dane ulegają z kolei przekształceniu w kod, który jest niemożliwy do odczytania przez osoby trzecie.

Jak działa Smart DNS

Smart DNS działa poprzez kierowanie zapytań DNS przez serwery DNS w kraju, którego treści mają zostać odblokowane. Nie szyfruje on ruchu internetowego tak jak sieć VPN, nie maskuje adresu IP i nie wpływa na pozostały ruch danych, jednak przekierowuje adresy URL na właściwe adresy IP serwerów. Dzięki temu witryny internetowe widzą, że użytkownik znajduje się w innym kraju – nawet jeżeli jego adres IP jest cały czas taki sam.

Różnice i podobieństwa

Porównanie VPN i Smart DNS

Mimo że sieć VPN oraz Smart DNS mają jedną podobną funkcję, występuje między nimi wiele różnic. Dotyczą one szczególnie kwestii bezpieczeństwa i prywatności oraz samej prędkości połączenia.

Bezpieczeństwo i prywatność

Sieć VPN zabezpiecza przesył danych i szyfruje ruch internetowy oraz dane użytkownika, dzięki czemu stają się one niemożliwe do śledzenia przez cyberprzestępców czy dostawców usług internetowych. Maskuje ona rzeczywisty adres IP użytkownika i zamienia go na nowy, zwiększając anonimowość podczas korzystania z Internetu. Smart DNS nie szyfruje ruchu internetowego ani nie ukrywa adresu IP – pozwala on jedynie na omijanie geoblokad i dostęp do zablokowanych treści online. Poszukując rozwiązania, które zwiększy bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu, lepiej zatem postawić na wirtualną sieć prywatną.

Szybkość połączenia i wydajność

Ze względu na to, że Smart DNS nie szyfruje ruchu internetowego, zapewnia szybsze połączenia niż wirtualne sieci prywatne. Usługi VPN często działają wolniej – wynika to właśnie z faktu, że gwarantują one solidne szyfrowanie i dbają o bezpieczeństwo danych użytkowników.

Odblokowywanie treści z ograniczeniami geograficznymi

Do odblokowywania treści objętych geoblokadami można wykorzystać zarówno Smart DNS, jak i sieć VPN. Pierwsze z narzędzi jest przeznaczone stricte do omijania blokad geograficznych i uzyskiwania dostępu do treści online bez zmiany adresu IP, przy jednoczesnym szybszym połączeniu. W przypadku sieci VPN omijanie blokad regionalnych zazwyczaj jest dostępne, jednak nie jest to regułą – szczególnie w przypadku mniej sprawdzonych, tańszych lub całkowicie darmowych usług. Ze względu na wyższą prędkość lepszym wyborem do streamingu treści jest Smart DNS. Pozwala on na odblokowanie różnych platform streamingowych, np. Netflixa, Amazon Prime Video, Disney+ czy Hulu.

Kompatybilność urządzeń

W kwestii kompatybilności z różnymi urządzeniami oraz platformami sieć VPN i Smart DNS pozostają na tym samym poziomie. Obydwa narzędzia współpracują zarówno z Windowsem i Androidem, jak również z systemami macOS oraz iOS. Są one kompatybilne także z systemem Linux oraz z routerami i telewizorami Smart TV. To, z jakimi platformami i urządzeniami współpracuje sieć VPN, zależy natomiast od konkretnej usługi. Przykładowo, niektóre z nich współpracują z wszystkimi wymienionymi systemami, a inne – tylko z Windowsem i Androidem.

Łatwość użycia

Pod względem łatwości użycia zdecydowanie wygrywa Smart DNS. Zazwyczaj jest on dużo prostszy zarówno w obsłudze, jak i w konfiguracji – wymaga bowiem tylko zmiany ustawień DNS w danym urządzeniu. Wirtualne sieci prywatne bywają natomiast bardziej skomplikowane w konfiguracji – w ich przypadku konieczna jest instalacja oprogramowania. Łatwość obsługi zależy natomiast od wybranej sieci VPN oraz jej aplikacji.

Plusy i minusy

Zalety i wady

Zarówno wirtualna sieć prywatna, jak i usługa Smart DNS, ma pewne zalety oraz wady. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto zatem poznać korzyści i minusy obydwu z nich i upewnić się, które narzędzie jest w danym przypadku bardziej potrzebne.

Zalety korzystania z VPN

Jedną z największych zalet korzystania z sieci VPN jest wzrost bezpieczeństwa w trakcie działań online. Wirtualna sieć prywatna czyni dane użytkownika niemożliwymi do śledzenia przez hakerów czy inne osoby trzecie, a dzięki temu znacznie zwiększa ich prywatność. To jednak nie wszystkie atuty wirtualnej sieci prywatnej – umożliwia ona również omijanie blokad geograficznych i blokuje niechciane reklamy czy strony internetowe zawierające złośliwe treści. Niektóre VPN-y oferują ponadto tryb kamuflażu czy przycisk Kill Switch, który chroni dane użytkownika w razie przerwania połączenia VPN, a ponadto – dwukrotnie szyfrują dane. To wszystko sprawia, że codzienne korzystanie z Internetu staje się znacznie bezpieczniejsze.

Wady korzystania z VPN

Trzeba pamiętać, że pomimo wielu zalet usługi VPN wiążą się także z pewnymi minusami. Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej może mieć np. negatywny wpływ na szybkość Internetu czy wydajność gier online. Prędkość samego połączenia VPN różni się m.in. w zależności od jakości łącza czy odległości od wybranego serwera. Warto mieć również na uwadze, że gorszej jakości usługi – szczególnie te tańsze lub darmowe – mogą dodatkowo narażać dane użytkownika na niebezpieczeństwo, np. w momencie zerwania połączenia VPN (w przypadku VPN-ów, które nie posiadają wyłącznika awaryjnego). Co więcej, niektóre wirtualne sieci prywatne generują stosunkowo wysokie koszty – ceny subskrypcji mogą sięgać nawet kilkudziesięciu euro miesięcznie.

Zalety korzystania ze Smart DNS

Smart DNS gwarantuje dostęp do treści, które w niektórych regionach są całkowicie zablokowane. Dzięki temu użytkownik może oglądać filmy i seriale np. na Netflixie w miejscu, w którym są one ograniczone, lub przeglądać niedostępne w danej lokalizacji strony internetowe. Dużą zaletą usługi są także duże prędkości połączenia oraz łatwa obsługa i konfiguracja. Smart DNS doskonale sprawdza się w przypadku streamingu i stanowi dobry wybór dla osób, którym zależy na odblokowaniu zablokowanych geograficznie treści bez potrzeby szyfrowania całego połączenia.

Wady korzystania ze Smart DNS

Ze względu na to, że Smart DNS nie szyfruje ruchu internetowego i nie ukrywa adresu IP, nie zapewnia ochrony ani większej prywatności online. Korzystanie z usługi jest też z tego powodu bardziej podatne na zagrożenia. Co więcej, niektóre usługi Smart DNS mogą nie współpracować z pewnymi urządzeniami – np. z niektórymi konsolami do gier.

Co wybrać?

Zalecane scenariusze użycia – VPN a Smart DNS

Wybór pomiędzy wirtualną siecią prywatną a Smart DNS zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Sieć VPN to rozwiązanie polecane osobom, którym zależy przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa oraz prywatności w trakcie surfowania w Internecie czy streamingu. Oprócz funkcji omijania geoblokad, którą posiada Smart DNS, wirtualne sieci prywatne oferują użytkownikowi jeszcze wiele innych funkcji, co czyni je bardziej kompleksowym rozwiązaniem. Smart DNS to z kolei dobry wybór w sytuacji, gdy liczy się dostęp do zablokowanych geograficznie treści bez konieczności szyfrowania całego ruchu internetowego.

Czy to dozwolone?

Legalność VPN i Smart DNS

Korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych w większości państw na świecie – m.in. w Polsce i innych krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie – jest legalne. Nie można używać ich jedynie w krajach, w których rząd stosuje cenzurę online lub inwigilację – to m.in. Korea Północna czy Białoruś. Korzystanie z usługi w regionach, w których jest ona zakazana, może wiązać się z konsekwencjami nawet w postaci kary pozbawienia wolności. Używanie Smart DNS również jest legalne, ale niektóre platformy streamingowe mogą blokować dostęp z serwerów proxy. Może to zostać uznane także za niezgodne z regulaminem niektórych serwisów.

VPN i Smart DNS: Która opcja jest lepsza do uzyskania dostępu do treści z ograniczeniami geograficznymi?
VPN i Smart DNS: Która opcja jest lepsza do uzyskania dostępu do treści z ograniczeniami geograficznymi?