VPN a praca zdalna: Jak zabezpieczyć swoje połączenie w firmie?

Z roku na rok coraz więcej osób, szczególnie z pokolenia Z i Millennialsów, wykonuje swoją pracę w trybie zdalnym. Home office wiąże się z wieloma korzyściami – trzeba jednak pamiętać, że taka realizacja obowiązków wymaga też szczególnej ostrożności. Skuteczną ochronę firmowych danych w trakcie pracy zdalnej może zapewnić m.in. dobra sieć VPN.

Bezpieczeństwo danych w zdalnej pracy

Wprowadzenie: Praca zdalna i zagrożenia w internecie

NordVPN

14,89 zł

Praca zdalna zyskała w ostatnich latach na popularności. Osoby wykonujące zawody, które nie wymagają codziennej obecności w biurze, mogą realizować obowiązki z domu lub innego wybranego miejsca, np. kawiarni, czy nawet w podróży. Znaczenie ma bowiem sam fakt wykonania konkretnego zadania, a nie miejsce świadczenia pracy. W pracy w trybie home office bardzo duże znaczenie ma bezpieczeństwo firmowych danych. Chcąc zadbać o ich skuteczną ochronę, wiele osób decyduje się na korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych. Usługi te znacznie zwiększają prywatność oraz poziom bezpieczeństwa danych, tym samym utrudniając cyberprzestępcom ich kradzież i zmniejszając ryzyko wszelkiego typu ataków.

Kluczowa rola VPN w pracy zdalnej

Co to jest VPN i dlaczego jest ważny w pracy zdalnej?

Sieć VPN odgrywa w pracy zdalnej istotną rolę – gwarantuje bowiem bezpieczne, szyfrowane połączenie z firmową siecią, bez względu na miejsce, z którego pracownik wykonuje swoje obowiązki.

imag-1-vpn

Definicja VPN i zasada działania

Sieć VPN (wirtualna sieć prywatna) to usługa, która chroni połączenie internetowe i znacznie zwiększa prywatność online. Dzięki niej pomiędzy urządzeniem a Internetem powstaje zaszyfrowany tunel, prowadzący przez serwer VPN. Cały ruch internetowy i dane użytkownika przechodzą właśnie przez niego, a VPN zmienia dodatkowo rzeczywisty adres IP na adres IP serwera. To sprawia, że dane przybierają postać kodu niemożliwego do odczytania przed podmioty trzecie, w tym hakerów czy dostawców usług internetowych.

Jak VPN chroni przed zagrożeniami podczas pracy zdalnej?

VPN skutecznie zabezpiecza połączenia przed atakami cyberprzestępców, wyciekami danych czy nieautoryzowanym dostępem do informacji np. o zasobach przedsiębiorstwa. To zasługa ciągłego szyfrowania danych oraz ruchu internetowego i maskowania prawdziwego adresu IP użytkownika. Oprócz niezawodnego szyfrowania usługi VPN oferują też dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci funkcji Kill Switch, która chroni dane nawet w przypadku zerwania połączenia VPN. Przydatna jest również opcja blokowania złośliwego oprogramowania, reklam i trackerów czy funkcja podwójnego tunelowania, zapewniająca dodatkową warstwę ochrony.

image-2-vpn

 

Potencjalne ryzyka pracy zdalnej

Jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas pracy zdalnej bez VPN?

Podczas pracy zdalnej użytkownik jest narażony na wiele zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Mowa szczególnie o nieautoryzowanym dostępie, wycieku danych czy atakach typu „man-in-the-middle”. Szczególnie duże ryzyko wiąże się z pracą z kawiarni, hoteli i innych miejsc, w których pracownik łączy się z publicznymi sieciami Wi-Fi.

1. Ataki typu „man-in-the-middle”

Jednym ze sposobów hakerów na przechwytywanie danych są ataki typu „man-in-the-middle”. Manipulują oni wówczas sieciami, które już istnieją, bądź tworzą nowe złośliwe sieci, które mogą w całości kontrolować. Brak ochrony w postaci VPN może w takim przypadku skutkować utratą poufnych firmowych danych. Jeśli jednak pracownik zdalny korzysta z wirtualnej sieci prywatnej, danych nie da się tak łatwo odczytać – nawet jeśli oszust już uzyska do nich dostęp. Sieci VPN skutecznie przeciwdziałają przechwytywaniu wrażliwych danych czy haseł.

2. Niebezpieczne publiczne sieci Wi-Fi

Pracownicy, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki na home office, często decydują się na pracę w ulubionej kawiarni, hotelu czy nawet w pociągu. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z większym ryzykiem cyberataków ze względu na korzystanie z publicznych, niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Po uruchomieniu sprawdzonej usługi VPN uzyskanie dostępu do szczegółów ruchu online jest już znacznie trudniejsze – a wręcz całkowicie niemożliwe. To dlatego tak ważne jest stosowanie VPN-ów podczas pracy w miejscach publicznych.

3. Wyciek danych i nieautoryzowany dostęp

Praca zdalna niesie ze sobą także ryzyko nieprawidłowego przechowywania firmowych danych oraz braku szyfrowania – a to może skutkować wyciekami danych, ich kradzieżą, nieautoryzowanym dostępem czy atakami typu ransomware. Odpowiednio dobrana sieć VPN jest w stanie skutecznie ochronić dane przed tego typu zagrożeniami.

image-3-vpn

Proces konfiguracji VPN

Jak skonfigurować VPN w firmie?

Konfiguracja sieci VPN w firmie zależy od kilku czynników – m.in. od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, infrastruktury firmy czy posiadanego budżetu. Na cały proces składa się głównie wybór dostawcy, skonfigurowanie serwera VPN i zagwarantowanie dostępu do tego serwera osobom zatrudnionym. Ważnym krokiem jest również szkolenie personelu z zakresu używania oraz korzyści VPN-ów.

1. Wybór odpowiedniego VPN dla pracy zdalnej

Wybierając VPN do pracy zdalnej, należy zwrócić uwagę szczególnie na takie aspekty jak bezpieczeństwo, skalowalność oraz szybkość. Pierwszy z nich znacznie zmniejsza ryzyko cyberataków i utraty ważnych firmowych danych, drugi – pozwala dostosować się do różnych potrzeb firmy. Szybkość połączenia wpływa z kolei na komfort pracy oraz jej efekty. Warto zatem porównać między sobą kilku różnych dostawców – między poszczególnymi usługami mogą występować pewne różnice.

2. Konfiguracja VPN na komputerze i urządzeniach mobilnych

Aby skonfigurować sieć VPN na komputerze lub urządzeniu mobilnym, np. smartfonie, należy:

  • wykupić subskrypcję usługi VPN;
  • utworzyć konto i dostosować ustawienia do preferencji;
  • przejść do sklepu Google Play lub App Store;
  • pobrać aplikację VPN wybranego dostawcy;
  • zalogować się i połączyć się z odpowiednim serwerem VPN.

Wśród najbardziej polecanych aplikacji VPN dla pracowników zdalnych (na platformy Windows, macOS, Android oraz iOS) wymienia się m.in. takie usługi jak NordVPN, ExpressVPN, Surfshark, CyberGhost czy ProtonVPN.

3. Instalacja VPN na routerze firmowym

VPN da się skonfigurować również na routerze – wówczas można zabezpieczyć całą biurową sieć oraz urządzenia wszystkich pracowników. Przed wykupieniem subskrypcji należy tylko sprawdzić, czy firmowy router obsługuje sieci VPN. Na instalację składa się zaledwie kilka kroków:

  1. Otwórz panel sterowania routera (podaj jego adres IP w pasku wyszukiwania przeglądarki).
  2. Wyszukaj zakładkę VPN.
  3. Podaj dane, które otrzymałeś od swojego dostawcy usługi VPN.
  4. Zapisz zmiany i zrestartuj router.
  5. Podłącz urządzenia do sieci routera.

image-4-vpn

Ochrona danych w pracy zdalnej

Dodatkowe środki bezpieczeństwa przy pracy zdalnej z VPN

Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej podczas pracy zdalnej jest w stanie znacznie poprawić bezpieczeństwo i prywatność firmowych danych. Nie jest to jednak jedyny sposób na ich skuteczną ochronę. Oprócz sprawdzonej sieci VPN warto więc zastosować jeszcze dodatkowe środki bezpieczeństwa – np. autoryzację dwuskładnikową, regularne audyty bezpieczeństwa czy zasadę najmniejszych uprawnień.

1. Dwuskładnikowa autoryzacja (2FA)

Połączenie usługi VPN z uwierzytelnianiem dwuskładnikowym (2FA) jest w stanie znacznie zwiększyć bezpieczeństwo firmowych danych i zmniejszyć ryzyko nieautoryzowanego dostępu do zasobów przedsiębiorstwa. Wspólnie tworzą one bowiem wielopoziomową ochronę – wirtualna sieć prywatna szyfruje dane oraz ruch użytkownika i maskuje jego adres IP, z kolei autoryzacja dwuskładnikowa wymaga dodatkowego czynnika uwierzytelnienia poza hasłem.

2. Zasada najmniejszych uprawnień

W firmach umożliwiających pracę zdalną warto przestrzegać również tzw. zasady najmniejszych uprawnień. Zakłada ona, że użytkownicy mają dostęp tylko do tych zasobów, które są niezbędne do realizacji ich obowiązków. Zasada ta skutecznie zmniejsza ryzyko wycieku czy kradzieży danych, a także samego nadużywania informacji, a w połączeniu z siecią VPN – zapewnia jeszcze lepszą ochronę.

3. Monitorowanie i audyty połączeń VPN

Istotne jest również systematyczne monitorowanie aktywności VPN w przedsiębiorstwie w celu wykrycia ewentualnych nieautoryzowanych działań czy prób oszustwa. Pomocne mogą być zatem audyty bezpieczeństwa, w tym audyty połączeń VPN.

image-5-vpn

Zasady korzystania z VPN

Najlepsze praktyki i zasady korzystania z VPN w pracy zdalnej

Praca zdalna przy użyciu sieci VPN wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad oraz praktyk – po to, aby cieszyć się stabilnym połączeniem i skutecznymi zabezpieczeniami.

Regularne aktualizowanie oprogramowania VPN
Podstawą podczas stosowania wirtualnej sieci prywatnej jest jej regularne aktualizowanie. Aktualizacje aplikacji uzupełniają bowiem ewentualne luki w zabezpieczeniach i wpływają pozytywnie na wydajność. Ich brak może wiązać się z większym ryzykiem ataków hakerskich i mniejszą efektywnością sieci VPN. Warto więc systematycznie sprawdzać dostępne aktualizacje w ustawieniach aplikacji, a najlepiej – ustawić automatyczne aktualizowanie.
Ustawienie polityki „no logs” i prywatności
Wybierając sieć VPN, warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy dostawca usługi zapewnia politykę braku logów. Oznacza ona, że dane użytkownika, w tym informacje na temat jego aktywności online, nie są gromadzone, przechowywane ani przekazywane dalej. Brak polityki „no logs” może skutkować ujawnieniem poufnych firmowych danych. Zanim zostanie wykupiona subskrypcja konkretnej usługi, najlepiej porównać między sobą różne narzędzia i przeczytać politykę prywatności oraz warunki użytkowania danej sieci.
Ochrona przed wyciekami DNS i WebRTC
Najlepszą ochronę przed wyciekami danych – m.in. wyciekami DNS czy WebRTC – zapewniają sieci VPN sprawdzonych, renomowanych dostawców. To dlatego właściwy wybór usługi ma tak duże znaczenie. Warto zatem zwracać uwagę na to, aby dana sieć gwarantowała wysoki poziom zabezpieczeń i posiadała takie funkcje jak np. DNS leak protection. Dodatkowo można rozważyć także ręczne wyłączenie WebRTC w używanej do pracy przeglądarce.