Serwer VPN: czym jest i jak działa?

Serwer VPN stanowi istotny element wirtualnej sieci prywatnej. Pośredniczy on między Internetem a urządzeniem użytkownika – to właśnie przez niego przechodzi cały ruch internetowy. Serwery maskują prawdziwy adres IP, utrudniając tym samym śledzenie oraz przechwytywanie danych. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ich temat!

Definicja VPN

Definicja VPN (Wirtualna Sieć Prywatna)

VPN (virtual private network) to skrót od wirtualnej sieci prywatnej, która zabezpiecza połączenie internetowe, zwiększając prywatność podczas działań online. Przy użyciu serwera oraz protokołów komunikacyjnych sieć transmituje zaszyfrowane dane z urządzenia użytkownika do docelowego miejsca w Internecie. Za pomocą wirtualnej sieci prywatnej z Internetem mogą łączyć się:

  • komputery;
  • urządzenia mobilne, np. smartfony lub tablety;
  • telewizory;
  • konsole do gier;
  • urządzenia sieciowe, np. routery.

NordVPN

14,89 zł

Wirtualne sieci prywatne szyfrują ruch, a dzięki temu wrażliwe dane użytkownika zostają zamienione w nieczytelny kod. Dobra usługa VPN zapewnia szyfrowanie na wojskowym lub bankowym poziomie, kompatybilność z wieloma systemami i urządzeniami oraz liczne zaawansowane funkcje dla zachowania anonimowości i bezpieczeństwa w Internecie.

image-1

Wyjaśnienie znaczenia i zastosowań VPN w dzisiejszych czasach

Sieci VPN zapewniają skuteczną ochronę użytkowników w trakcie korzystania z Internetu. Zabezpieczają one przesył danych i szyfrują ruch internetowy oraz dane użytkownika – np. historię przeglądania. Dzięki temu stają się one niewidoczne zarówno dla cyberprzestępców, jak i dla dostawców usług internetowych czy służb. Wirtualna sieć prywatna maskuje również adres IP Internauty, ukrywając tym samym jego tożsamość i zapewniając mu jeszcze większą prywatność. Po połączeniu urządzenia z serwerem VPN sieć przypisuje mu nowy adres IP. VPN-y przydają się szczególnie:

  • podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi;
  • w podróży;
  • w trakcie surfowania w Internecie, streamingu czy grania w gry online;
  • podczas internetowych zakupów.

Wymienione wyżej funkcjonalności to nie wszystko. Popularne sieci VPN, które zajmują pierwsze miejsca w rankingach oferują użytkownikom jeszcze wiele innych funkcji – np. omijanie geoblokad platform streamingowych, blokowanie reklam i wyskakujących okienek, ochronę przed wyciekami czy dwukrotne szyfrowanie danych. Chcąc zadbać o swoją prywatność i bezpieczeństwo online, warto postawić na sprawdzone, polecane usługi – m.in. NordVPN, Surfshark VPN czy ExpressVPN.

Czym jest serwer VPN?

Serwerem VPN nazywa się bezpieczny, zdalny serwer internetowy, który jest skonfigurowany z oprogramowaniem VPN. Ruch internetowy użytkownika kierowany jest przez niego, zanim dotrze do Internetu. To właśnie dzięki temu wirtualne sieci prywatne mogą chronić dane przed nieupoważnionymi osobami. Serwery VPN można również dostosowywać do konkretnych zadań, np. do ruchu P2P czy dostępu do przeglądarki Tor.

image-2

Rola serwera w VPN

Wyjaśnienie roli serwera w VPN

Serwer VPN odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całej sieci VPN. Stanowi on centralny punkt, przez który przechodzi ruch internetowy użytkownika – działa zatem jako pewnego rodzaju pośrednik między Internetem a urządzeniem.

Jak urządzenie łączy się z serwerem VPN

Urządzenie łączy się z serwerem VPN poprzez nawiązanie bezpiecznego, szyfrowanego tunelu (tzw. VPN tunnel) – to właśnie w nim są przesyłane dane pomiędzy urządzeniem a serwerem. Tunel ten chroni przesyłane informacje i maskuje prawdziwy adres IP czy lokalizację, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa oraz prywatność użytkownika.

Szyfrowanie danych

Szyfrowanie danych

W celu zapewnienia użytkownikom bezpiecznego i prywatnego połączenia sieci VPN szyfrują ich dane. Proces szyfrowania polega na ich kodowaniu – dzięki niemu stają się one niemożliwe do odczytu przez osoby, które nie posiadają odpowiedniego klucza. Wirtualna sieć prywatna tworzy tunel, przez który przechodzą dane pomiędzy urządzeniem a serwerem VPN.

Przekierowywanie ruchu przez serwer VPN

Podczas łączenia się z Internetem przy użyciu sieci VPN między urządzeniem a Internetem powstaje wspomniany już tunel. Prowadzi on przez serwer VPN, przez który przechodzą wszystkie dane oraz cały ruch internetowy. Wówczas zmianie ulega również adres IP. Dzięki temu strony internetowe, które odwiedza użytkownik, widzą już adres IP serwera VPN, a nie IP danego urządzenia.

image-3

Ukrywanie prawdziwego adresu IP

Po połączeniu komputera, smartfona czy innego urządznenia z serwerem VPN sieć maskuje rzeczywisty adres IP użytkownika i przypisuje mu nowy. Dzięki temu nie jest on widoczny dla osób trzecich, a to znacząco zwiększa anonimowość i bezpieczeństwo w trakcie działań online – bez względu na rodzaj aktywności.

Zalety korzystania z serwera VPN

Korzystanie z serwera VPN pozwala cieszyć się znacznie większą anonimowością i ochroną w trakcie działań online, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie istotne. Poprzez kierowanie do serwera VPN zamiast do serwerów dostawcy usług internetowych, VPN ukrywa prawdziwe IP użytkownika i szyfruje jego dane – a tym samym skutecznie chroni go przed śledzeniem. Zarówno witryny internetowe, jak i hakerzy czy dostawcy usług internetowych, nie mogą zatem już tak łatwo tworzyć profili użytkownika ani docierać do danych. Serwer utrudnia przechwytywanie danych logowania, haseł czy danych bankowych. Zapewnia on również bezpieczny i swobodny dostęp do treści na platformach streamingowych na całym świecie. Jeżeli więc w danym kraju seriale lub filmy na Netflixie, Amazon Prime Video czy Disney+ są zablokowane, dzięki VPN istnieje możliwość ich oglądania. Możliwe jest też oglądanie ze swojego miejsca zamieszkania tych treści, które są dostępne wyłącznie w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Co więcej, serwery VPN umożliwiają regularną zmianę adresu IP – a to jeszcze większa ochrona.

Ochrona prywatności

Ochrona prywatności i bezpieczeństwa online

Stosowanie wirtualnej sieci prywatnej i wybór odpowiedniego serwera VPN to sposób na ochronę wrażliwych danych oraz zachowanie większej prywatności podczas korzystania z Internetu.

Dostęp do treści ograniczonych geograficznie

Większość sieci VPN – zwłaszcza tych polecanych, np. ExpressVPN, Surfshark czy NordVPN – umożliwia omijanie blokad geograficznych platform streamingowych. Co to oznacza? Ze względu na ograniczenia licencyjne niektóre seriale, filmy czy gry online są dostępne wyłącznie w określonych regionach świata. VPN-y pozwalają na dostęp do tych treści – umożliwiają one ominięcie ograniczeń poprzez wybór serwera VPN z lokalizacją w jednym z krajów, w których dane treści są już dostępne.

image-4

Anonimowe przeglądanie Internetu

Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej umożliwia zachowanie prywatności i anonimowości podczas surfowania w Internecie. Adres IP użytkownika zostaje bowiem zastąpiony adresem IP serwera VPN, a to utrudnia śledzenie aktywności danej osoby – zarówno przez witryny, jak i przez dostawców usług internetowych czy hakerów.

Wybór serwera VPN

Rozważania przy wyborze serwera VPN

Wybierając konkretny serwer VPN, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Co ciekawe, niektóre usługi VPN automatycznie wybierają najbliższy serwer, który jest w danym momencie najszybszy.

Lokalizacja serwera

Podczas wyboru serwera VPN należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego lokalizację. Warto upewnić się, że dana usługa oferuje serwery w tych miejscach, które są dla Ciebie szczególnie istotne – np. w sytuacji, gdy chcesz mieć dostęp do treści zablokowanych geograficznie podczas zagranicznej podróży.

Polityki rejestrowania danych

Duże znaczenie ma również polityka braku logów związana z rejestrowaniem danych użytkowników. Bezpieczny wybór stanowią te narzędzia, które nie śledzą, nie gromadzą i nie udostępniają ich dalej – wówczas użytkownik może się cieszyć znacznie większą prywatnością i bezpieczeństwem podczas korzystania z Internetu.

Szybkość i niezawodność usługi

Oprócz samej lokalizacji czy polityki braku logów istotna jest także szybkość danej usługi, jej stabilność i niezawodność. Nie wszystkie sieci VPN zapewniają prędkości pozwalające na swobodne przeglądanie Internetu, granie w gry online czy streamowanie. Przed wyborem konkretnej usługi warto zatem sprawdzić, jakie oferuje ona prędkości – między poszczególnymi sieciami mogą bowiem występować spore różnice. Wśród najbardziej niezawodnych rozwiązań na rynku wymienia się m.in. usługi NordVPN, ExpressVPN lub Surfshark VPN.

Wnioski

Wnioski

Korzystanie z serwera VPN znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa oraz prywatność użytkowników Internetu. Ukrywa on bowiem prawdziwy adres IP, szyfruje dane użytkownika i zapewnia dostęp do treści, które są objęte geoblokadami. Dzięki temu wzrasta nie tylko ochrona, ale również możliwości podczas działań online – bez VPN-a nie jest bowiem możliwe oglądanie filmów czy seriali zablokowanych w danym kraju. Decydując się na usługę VPN, warto postawić na sprawdzone rozwiązania, najlepiej w wersji płatnej – na rynku jest bowiem dostępnych wiele darmowych narzędzi, które wcale nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Do popularnych sieci VPN, które warto wziąć pod uwagę, należy m.in. NordVPN, Surfshark VPN czy ExpressVPN.