Ryzyka związane z korzystaniem z darmowych VPN: Co musisz wiedzieć

Na rynku dostępne są dziś zarówno płatne, jak i darmowe sieci VPN. Wizja oszczędności może być kusząca – trzeba jednak mieć na uwadze, że bezpłatne wersje tej usługi mogą dodatkowo narażać dane użytkowników na niebezpieczeństwo, zamiast chronić je i zwiększać prywatność. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat darmowych VPN-ów i związanego z nimi ryzyka.

Co to jest VPN

Wprowadzenie do darmowych VPN

Na rynku dostępne są zarówno płatne sieci VPN, jak i usługi, które nie wymagają ponoszenia żadnych opłat. Decydując się na darmowe narzędzie, warto dokładnie porównać ze sobą różne propozycje i upewnić się, że wybrana sieć jest bezpieczna. Niektóre bezpłatne VPN-y mają bowiem pewne ograniczenia, np. w postaci niższych prędkości czy limitów danych i urządzeń, a niekiedy mogą nawet sprzedawać dane użytkowników podmiotom trzecim. To dlatego przemyślany wybór darmowej sieci VPN jest tak istotny.

Czym jest VPN i dlaczego się go używa?

Sieć VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to usługa chroniąca połączenie internetowe, dzięki której bezpieczeństwo i prywatność w trakcie działań online znacząco wzrasta. Podczas nawiązywania połączenia z Internetem za pomocą usługi między Internetem a urządzeniem powstaje tunel, który prowadzi przez serwer VPN. Ruch internetowy i dane przechodzą właśnie przez niego – wtedy też prawdziwy adres IP zostaje ukryty i zastąpiony nowym (adresem IP serwera). Dane zostają z kolei przekształcone w niemożliwy do odczytania kod. Dzięki temu podmioty trzecie, jak cyberprzestępcy, wszelkie organy czy dostawcy usług internetowych, nie mogą śledzić danych ani aktywności użytkownika. Wirtualna sieć prywatna nie tylko maskuje IP i szyfruje ruch internetowy, ale również oferuje wiele dodatkowych funkcji zwiększających bezpieczeństwo online. Mowa m.in. o tzw. wyłączniku awaryjnym Kill Switch, który w razie przerwania połączenia VPN automatycznie zabezpiecza adres IP. Co więcej, sieci VPN zapewniają dostęp do treści objętych blokadami geograficznymi – np. stron internetowych lub platform streamingowych – a często także blokują złośliwe oprogramowanie, reklamy czy podejrzane witryny.

Różnica między darmowymi a płatnymi VPN

Kluczowa różnica pomiędzy darmowymi a płatnymi sieciami VPN widoczna jest w ich funkcjonalności. Płatne wersje wirtualnych sieci prywatnych oferują większe prędkości oraz liczne funkcje bezpieczeństwa i prywatności, a ponadto – nie nakładają limitów urządzeń czy danych. Pozwalają one również na skuteczne omijanie geoblokad, a często także na blokowanie reklam i złośliwego oprogramowania. Darmowe usługi VPN mogą mieć już pewne ograniczenia (np. w zakresie limitów czy liczby dostępnych serwerów). Zazwyczaj nie oferują one też tak dobrego wsparcia technicznego jak płatne VPN-y i nie zapewniają tylu zaawansowanych funkcji. Większość z nich nie pozwala też na omijanie blokad geograficznych na platformach streamingowych ani nie gwarantuje dostępu do sieci P2P. Co więcej, zdarza się, że darmowe VPN-y jeszcze bardziej narażają dane użytkowników i same przekazują je osobom trzecim w celu osiągnięcia zysków.

Zalety darmowych VPN

Główne korzyści z darmowych VPN

Użytkownicy, którzy cenią sobie niezawodną ochronę, duże prędkości, brak limitów czy funkcjonalność tego typu usług, powinni postawić na płatną wersję sieci VPN. Darmowa wirtualna sieć prywatna to z kolei dobry wybór dla osób, którym nie zależy na bardzo szybkim połączeniu i wysokim poziomie zabezpieczeń, a jedynie na podstawowej ochronie. Jedną z największych zalet bezpłatnych VPN-ów jest zdecydowanie oszczędność kosztów. Co jeszcze sprawia, że w konkretnych przypadkach warto postawić na darmowy wariant tej usługi?

Dostęp do treści z ograniczeniami geograficznymi

Niektóre bezpłatne sieci VPN pozwalają na omijanie blokad geograficznych, zapewniając tym samym dostęp do treści zablokowanych w niektórych regionach świata – zarówno stron internetowych, jak i serwisów streamingowych. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy darmowy VPN posiada taką funkcję.

Podstawowa anonimizacja podczas przeglądania

Darmowe sieci VPN zapewniają podstawową ochronę i anonimizację w trakcie korzystania z Internetu. Utrudniają one śledzenie aktywności użytkowników online, zapewniając im jednocześnie większą prywatność podczas przeglądania stron internetowych.

Zagrożenia darmowych VPN

Ryzyka związane z używaniem darmowych VPN

Używanie bezpłatnej sieci VPN wydaje się korzystną opcją ze względu na oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że duża część darmowych usług wiąże się z pewnymi ograniczeniami oraz ryzykiem. Wirtualne sieci prywatne w wersji niewymagającej opłat to często niższe prędkości, brak dostępu do zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, limity danych i urządzeń czy brak pomocy technicznej w razie problemów. Co więcej, w przeciwieństwie do płatnych VPN-ów zazwyczaj nie dają one dostępu do treści objętych geoblokadami ani sieci P2P i posiadają znacznie mniej serwerów.

Problemy z bezpieczeństwem i prywatnością

Decydując się na wybór jednej z bezpłatnych sieci VPN, trzeba być świadomym, że często nie są one w stanie zapewnić takiej ochrony jak ich płatne wersje. Darmowe usługi nie oferują tylu funkcji bezpieczeństwa i prywatności (np. przycisku Kill Switch, trybu kamuflażu czy blokady natrętnych reklam i złośliwego oprogramowania), a ponadto – mogą zwiększać ryzyko wycieków danych, a nawet przekazywać je innym podmiotom.

Możliwość sprzedaży danych użytkownika

Niektóre darmowe sieci VPN – przed którymi zazwyczaj ostrzegamy – mogą narażać dane użytkowników na jeszcze większe niebezpieczeństwo niż przed uruchomieniem usługi. Zdarza się bowiem, że gromadzą one te dane, a następnie wykorzystują je w celu osiągnięcia zysków (sprzedaż) lub do celów reklamowych.

Większe ryzyko złośliwego oprogramowania i masowej reklam

Darmowe VPN-y są bardziej narażone na niebezpieczne praktyki oraz złośliwe oprogramowanie, a ponadto – bardzo często wyświetlają reklamy i strony, które przez płatną sieć zostałyby uznane za natrętne i podejrzane.

Ograniczenia prędkości i danych

Bezpłatne VPN-y bardzo często ograniczają miesięczny limit danych i spowalniają połączenie. Co więcej, zazwyczaj obejmują one ochroną tylko jedno urządzenie, podczas gdy ich darmowe wersje mogą chronić nawet do 10 sprzętów jednocześnie.

Niestabilne połączenia i niezawodność

Większość darmowych sieci VPN ma problemy z niestabilnymi połączeniami – szczególnie w szczytowych godzinach – co wynika z mniejszej liczby serwerów. Niektóre usługi mogą też utrudniać omijanie blokad geograficznych i ograniczać prędkości w celu zachęcenia użytkowników do przejścia na płatną wersję.

Znane przypadki

Słynne przypadki problemów z darmowymi VPN

Wśród bezpłatnych sieci VPN dostępnych jest kilka bezpiecznych i sprawdzonych usług. Wybierając konkretne narzędzie, trzeba jednak zachować ostrożność, mając na uwadze znane przypadki problemów z darmowymi VPN-ami.

Przypadek VPN „Hola”

Jednym z najsłynniejszych przypadków problemów z bezpłatnymi sieciami VPN była sprawa usługi o nazwie Hola. Dostawca został bowiem oskarżony o sprzedaż przepustowości klientów korzystających z darmowej wersji za pośrednictwem Luminati (Bright Data). Co więcej, wykryto, że z sieci tej korzystali m.in. hakerzy, w związku z czym dane użytkowników były mocno narażone na kradzieże. Warto mieć też na uwadze, że usługa o nazwie Hola zapisuje dane internetowe i nie oferuje zaawansowanego szyfrowania. Znakiem ostrzegawczym jest również brak przejrzystej polityki prywatności.

Wybór VPN

Jak wybrać bezpieczną usługę VPN

Wybierając konkretną sieć VPN, warto przeprowadzić szczegółowy research i skupić się na głównych funkcjonalnościach i zabezpieczeniach poszczególnych usług. Różnią się bowiem one między sobą nie tylko możliwościami, ale i bezpieczeństwem.

Czynniki do rozważenia przed wyborem darmowej VPN

Do głównych czynników, jakie warto wziąć pod uwagę, wybierając darmową sieć VPN, należą:

  • funkcje bezpieczeństwa i prywatności;
  • polityka przechowywania logów;
  • dodatkowe zaawansowane funkcje;
  • prędkości połączeń;
  • dostęp do treści objętych blokadami geograficznymi;
  • możliwość pobierania torrentów i dostęp do P2P.

Nie bez znaczenia jest również łatwość obsługi aplikacji czy konfiguracji, a także limity urządzeń oraz danych, jakie nakłada dana usługa. Jednym z najbardziej polecanych bezpłatnych sieci VPN jest Proton VPN Free, PrivadoVPN czy też usługa o nazwie Windscribe.

Bezpieczniejsze alternatywy dla darmowych VPN

Mimo że na rynku można znaleźć kilka bezpiecznych i godnych polecenia bezpłatnych VPN-ów, na niektóre usługi warto uważać. Chcąc uniknąć ewentualnego niebezpieczeństwa, najlepiej jednak od razu postawić na polecane płatne wersje wirtualnych sieci prywatnych. Subskrypcja wcale nie musi wiązać się z bardzo wysokimi kosztami – przykładowo, Surfshark VPN jest uznawany za jedną z najbardziej ekonomicznych opcji spośród wszystkich VPN-ów. Miesięczny koszt użytkowania usługi w podstawowym planie na dwa lata to zaledwie 7,97 zł – a trzeba zaznaczyć, że Surfshark zajmuje pierwsze miejsca w rankingach najlepszych sieci VPN. Polecane, a przy tym przystępne cenowo rozwiązanie stanowi także NordVPN – miesięczny koszt subskrypcji przy dwuletnim planie to 13,22 zł. Warto pamiętać, że płatne usługi VPN oferują znacznie większe zabezpieczenia oraz prywatność i zapewniają lepszy dostęp do zablokowanych geograficznie treści.

NordVPN

14,89 zł

Surfshark

11,49 zł

Podsumowanie

Wnioski

Darmowe sieci VPN mogą zagwarantować dużą oszczędność, a w przypadku osób, którym nie zależy na dużych prędkościach, lecz jedynie na podstawowej ochronie, mogą się okazać wystarczające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zazwyczaj nakładają one pewne ograniczenia (np. w kwestii limitu danych bądź urządzeń), nie oferują supportu w razie problemów i nie są w stanie blokować złośliwego oprogramowania czy reklam. Niektórzy usługodawcy mogą nawet gromadzić i przekazywać dane swoich klientów podmiotom trzecim, aby osiągnąć zyski – podczas gdy użytkownicy myślą, że ich dane są przez VPN dodatkowo chronione. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej usługi warto zatem dokładnie porównać ze sobą różne opcje i poznać ich funkcjonalności – nieprzemyślany wybór może się wiązać z dużym ryzykiem.

Ryzyka związane z korzystaniem z darmowych VPN: Co musisz wiedzieć
Ryzyka związane z korzystaniem z darmowych VPN: Co musisz wiedzieć