Proxy vs VPN: Kluczowe różnice, zalety i wady 2025

Serwer proxy jest w stanie zamaskować adres IP urządzenia użytkownika, ukrywając tym samym jego tożsamość w sieci. Dodatkowym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności podczas korzystania z Internetu jest sieć VPN. Sprawdź, czym różnią się te dwa rozwiązania.

Czym jest proxy?

Co to jest proxy?

proxy-server

Proxy to serwer, który pośredniczy w wymianie informacji pomiędzy urządzeniem (użytkownikiem) a serwerem docelowym. Po połączeniu z proxy wszystkie żądania oraz dane – przychodzące i wychodzące – przechodzą właśnie przez niego. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje serwerów pośredniczących – w pełni anonimowe, anonimowe oraz przezroczyste.  

Proxy – jak działa?

Jak działa Proxy?

Proxy maskuje adres IP urządzenia – zostaje on zamieniony na IP serwera, dzięki czemu systemy internetowe nie są w stanie zidentyfikować użytkownika. Podczas korzystania z tego serwera cały ruch kierowany jest z urządzenia właśnie do niego, zanim zostanie przekazany do serwera wybranej witryny. Proxy po wpisaniu adresu strony internetowej w przeglądarce otrzymuje żądanie i przesyła je do serwera danej strony, z kolei jej serwer wysyła dane (czyli odpowiedź) z powrotem do proxy. Ten natomiast przesyła już odpowiedź bezpośrednio do użytkownika.

Czym jest VPN?

Co to jest VPN?

VPN (virtual private network) to skrót od wirtualnej sieci prywatnej. Jej zadaniem jest ochrona połączenia internetowego i zwiększenie prywatności online. Wykorzystując serwer oraz protokoły komunikacyjne, sieć transmituje zaszyfrowane dane z urządzenia do docelowego miejsca w Internecie. VPN gwarantuje użytkownikowi anonimowość i utrudnia śledzenie jego działań online m.in. poprzez zmianę jego adresu IP. Oprócz ukrywania rzeczywistego IP sieć szyfruje też ruch internetowy oraz dane użytkownika takie jak historia przeglądania czy lokalizacja. Usługa ta pozwala ponadto omijać blokady geograficzne (np. platform streamingowych), a niektóre z nich dodatkowo blokują reklamy i witryny zawierające złośliwe treści.

VPN – jak działa?

Jak działa VPN?

W trakcie łączenia się z Internetem przez sieć VPN pomiędzy urządzeniem a Internetem powstaje bezpieczny tunel prowadzący właśnie przez serwer VPN. Dane i cały ruch internetowy przechodzą bezpośrednio przez niego – wtedy zmienia się również adres IP użytkownika. Odwiedzane strony internetowe widzą zatem adres IP serwera VPN, a nie ten urządzenia. Sieć VPN szyfruje ruch, dzięki czemu wrażliwe dane zostają przekształcone w niemożliwy do odczytania kod.

51,40 zł/miesiąc Sin compromisos

51,40 zł Wybierz plan

VPN vs proxy – co wybrać?

VPN vs proxy – które narzędzie wybrać?

Zarówno proxy, jak i VPN ma na celu zagwarantować bezpieczne połączenie i zwiększyć prywatność podczas działań online. Sprawdź, które rozwiązanie okaże się lepszym wyborem w zależności od sytuacji oraz potrzeb.

Różnice w poziomach bezpieczeństwa

VPN gwarantuje użytkownikowi unikalny adres IP oraz szyfrowany zabezpieczony tunel, który obsługuje ruch ze wszystkimi protokołami internetowymi. To skuteczne narzędzie do ochrony danych szczególnie podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Tak wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie działań online zapewniają m.in. certyfikaty oraz niezawodne szyfrowanie AES-256. Aktywność w sieci zostaje ukryta zarówno przed hakerami, jak i przed samym dostawcą usług internetowych czy instytucjami państwowymi. Serwery proxy też maskują adres IP urządzenia, lecz nie szyfrują zawartości pakietów. Jeśli natomiast chcesz mieć dostęp do stron zablokowanych geograficznie, zapewni Ci go zarówno jedna, jak i druga usługa.

Kiedy wybrać VPN?

W porównaniu z serwerem proxy VPN zapewnia więcej funkcji związanych z ochroną danych – m.in. szyfrowanie aktywności, blokowanie witryn ze złośliwymi treściami czy ochronę przed wyciekami DNS. Jeżeli więc zależy Ci na wysokim poziomie bezpieczeństwa i niemal pełnej anonimowości podczas korzystania z Internetu, okaże się on lepszym wyborem – zwłaszcza jeśli postawisz na sprawdzoną usługę w płatnej wersji.

Kiedy zdecydować się na proxy?

Proxy przepuszcza ruch użytkownika przez serwer pośredniczący, jednak nie jest w stanie zapewnić takiej ochrony jak sieć VPN. Okaże się on więc dobrym wyborem dla osób, które chcą zmienić adres IP tylko jednorazowo i którym nie zależy na maksymalnym bezpieczeństwie usługi.  

Czy proxy jest potrzebny, jeśli masz już VPN?

Jeśli korzystasz już z VPN-a, nie ma potrzeby instalacji serwera proxy. Usługi VPN tak samo jak proxy ukrywają adres IP użytkownika, oferując dodatkowo jeszcze więcej zaawansowanych funkcji.

Proxy vs. VPN

Porównanie Proxy i VPN

Między serwerami proxy a sieciami VPN występują pewne kluczowe różnice, których znajomość może znacząco ułatwić ostateczny wybór konkretnej usługi.

Porównanie prędkości i wpływu na połączenie internetowe

Proxy może być szybszy niż wirtualna sieć prywatna (choć wiele internetowych proxy jest wolniejszych od VPN-ów z powodu wykorzystywania zatłoczonych serwerów), ponieważ druga z usług musi dodatkowo szyfrować wrażliwe dane użytkownika – a to zajmuje więcej czasu. Połączenie VPN jest jednak niezawodne – w przypadku serwera proxy połączenia znacznie częściej ulegają zerwaniu. Co więcej, pomimo redukcji prędkości spowodowanej szyfrowaniem danych, dane te są wysyłane bezpośrednio z serwera strony docelowej do przeglądarki użytkownika.

Koszty związane z użytkowaniem

Sieci VPN dzielą się na płatne i darmowe – najbezpieczniejszy i najkorzystniejszy wybór zawsze stanowią jednak pierwsze z nich. Serwery proxy są natomiast zazwyczaj bezpłatne – nie oferują one jednak tak wielu funkcji co VPN-y.

Anonimowość i prywatność online 

VPN daje użytkownikowi więcej funkcji związanych z anonimowością i prywatnością w sieci. W przeciwieństwie do niego proxy nie szyfruje aktywności w Internecie, a więc nie jest w stanie zapewnić tak wysokiej ochrony i ukryć ruchu oraz danych przed cyberprzestępcami, dostawcami usług internetowych czy organami państwa. Nie należy zatem używać go do przetwarzania poufnych informacji. Obydwa rozwiązania ukrywają jednak rzeczywisty adres IP użytkownika.

Darmowy proxy lub VPN – to dobry wybór?

Czy darmowy proxy lub darmowy VPN to dobry wybór?

Większość serwerów proxy jest darmowych. W przypadku VPN-ów, które dzielą się na płatne i bezpłatne, lepiej natomiast wybrać usługę płatną. Takie sieci VPN są zdecydowanie bezpieczniejsze. Darmowe VPN-y zapewniają oszczędność, jednak wiele z nich, zamiast chronić dane użytkowników, dodatkowo naraża ich na zagrożenia. Co więcej, bezpłatne usługi VPN mają więcej ograniczeń – m.in. limity danych oraz urządzeń, niższe prędkości, niewielką ilość funkcji czy brak pomocy technicznej. Niektóre z nich nie oferują też wystarczająco mocnego szyfrowania, nie pozwalają na omijanie blokad geograficznych, a niekiedy nawet udostępniają dane użytkowników podmiotom trzecim. Decydując się na darmową wersję sieci VPN, zawsze warto więc wykonać dokładny research – nie każda usługa stanowi bowiem bezpieczny wybór.

Wnioski

Konkluzja

Obydwa rozwiązania mają na celu ukrycie ruchu internetowego – sieci VPN wyróżniają się jednak większą funkcjonalnością i gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. Serwer proxy nie jest w stanie zaszyfrować danych użytkownika, jednak jeżeli zależy Ci tylko na ukryciu IP – zwłaszcza jednorazowym – okaże się on wystarczający. Jeśli natomiast cenisz sobie maksymalną prywatność i ochronę danych, to VPN będzie lepszym wyborem.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z serwerami proxy i sieciami VPN.

Czy można korzystać z VPN i proxy jednocześnie?
Sieci VPN i serwery proxy mogą być używane jednocześnie, jednak ze względu na dodatkowego pośrednika w postaci proxy połączenie internetowe może ulec znacznemu spowolnieniu – a serwer pośredniczący nie zapewni tylu korzyści co VPN. Najlepszym rozwiązaniem może się okazać przełączanie się między jedną a drugą usługą w zależności od potrzeb.
Czy VPN jest lepszy od proxy?
Pod względem funkcjonalności i poziomu bezpieczeństwa sieci VPN mają przewagę nad serwerami proxy. VPN-y kierują ruch przez bezpieczny serwer i dodatkowo go szyfrują, podczas gdy proxy przepuszczają ruch użytkownika przez serwer pośredniczący, nie zapewniając mu przy tym dodatkowej ochrony. Mimo że obydwie usługi gwarantują też dostęp do ograniczonych geograficznie treści, to właśnie VPN oferuje takie zaawansowane funkcje jak dwukrotne szyfrowanie danych, ochrona danych użytkownika przed ujawnieniem w razie zerwania połączenia czy blokowanie reklam zawierających złośliwe treści. Serwery proxy zapewniają podstawową ochronę w postaci maskowania IP, a sieci VPN dają użytkownikowi znacznie większe poczucie bezpieczeństwa.
Czy proxy wystarczy do zabezpieczenia mojej prywatności?
Dzięki maskowaniu adresu IP serwer proxy uniemożliwia systemom internetowym identyfikację użytkownika, jednak może nie być wystarczający do zapewnienia maksymalnej prywatności i anonimowości w sieci. Jeżeli zależy Ci na dodatkowych zabezpieczeniach podczas działań online, oprócz proxy warto rozważyć także instalację VPN-a.
Jakie są najpopularniejsze zastosowania VPN i proxy?
VPN nadaje się m.in. do:

bezpiecznego przeglądania Internetu – zwłaszcza z publicznych sieci Wi-Fi;
pracy zdalnej w organizacji i poza nią;
płatności online przy użyciu kart kredytowych i wrażliwych danych;
pobierania torrentów;
blokowania niechcianych reklam;
korzystania z serwisów z ograniczeniami geograficznymi.

Serwer proxy przyda się z kolei m.in. do:

ukrycia oryginalnego IP;
przyspieszenia przeglądania niektórych witryn internetowych;
zabezpieczenia infrastruktury wewnętrznej organizacji przed połączeniami z zewnątrz;
uzyskania dostępu do blokowanych stron.

To także dobry wybór w sytuacji, w której administrator serwera proxy zamierza zakazać korzystania z niektórych stron w organizacji.