Najlepsze sieci VPN dla komputerów Mac i Safari: szczegółowa recenzja

Sieć VPN to skuteczny sposób na poprawę bezpieczeństwa i prywatności podczas korzystania z Internetu zarówno na komputerze, jak i na smartfonie czy tablecie. Które usługi powinni wziąć pod uwagę użytkownicy komputerów Mac i przeglądarki Safari?

Płatne VPN na Mac – analiza

Analiza najlepszych płatnych VPN-ów na Maca

Najlepsze sieci VPN oferujące wysoki poziom zabezpieczeń są kompatybilne zarówno z systemem Windows i Android, jak również z macOS oraz iOS. Jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie swoich danych i jak największej anonimowości w sieci, opisane niżej rozwiązania zapewnią Ci jedno i drugie.

1. NordVPN: bogactwo dodatkowych funkcji

Nord VPN Żadnych zobowiązań

52,19 zł/mies. Przejdź do VPN

Innym polecanym rozwiązaniem dla użytkowników komputerów marki Apple jest NordVPN, oferujący wysokie prędkości nie tylko na pobliskich, ale również na bardziej oddalonych serwerach. Sieć znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu dzięki funkcji Double VPN (multi-hop), a dodatkowo – odblokowuje wiele platform streamingowych i oferuje bezdyskowe serwery oraz brak logów. Tego VPN-a da się z łatwością pobrać bezpośrednio z App Store, a w razie problemów można w każdej chwili skorzystać ze wsparcia technicznego. Użytkownicy komputerów Mac zwracają jedynie uwagę na fakt, że minimalny rozmiar okna aplikacji jest zbyt duży, co może nieco utrudniać korzystanie z innych narzędzi w tym samym czasie.

2. ExpressVPN: najlepszy ogólnie VPN dla Maca

Express VPN Żadnych zobowiązań

52,03 zł/mies. Przejdź do VPN

Zdecydowanym numerem jeden wśród sieci VPN na komputery Mac jest usługa o nazwie ExpressVPN. Nie tylko oferuje ona łatwą w obsłudze aplikację, ale przede wszystkim gwarantuje najwyższy poziom ochrony prywatności oraz zabezpieczeń wśród wszystkich dostępnych opcji. Narzędzie to odblokowuje większość popularnych platform streamingowych, zezwala na ruch z torrentów (na wszystkich serwerach) i zapewnia duże prędkości połączeń. Co ważne, ExpressVPN współpracuje z wszystkimi urządzeniami marki Apple – zarówno z komputerami Mac, jak i z iPhone’ami, iPadami czy Apple TV. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to jedna z droższych opcji – cena idzie natomiast w parze z bardzo skuteczną ochroną. Za minusy tej sieci VPN w przypadku macOS uznaje się brak dzielonego tunelowania czy fakt, że niektóre serwery wywołują CAPTCHA w wyszukiwarkach. Wciąż jednak zajmuje on pierwsze miejsca w rankingach VPN-ów dla Maca.

3. Surfshark VPN: dostępny darmowy okres próbny

Surfshark Żadnych zobowiązań

62,07 zł/mies. Przejdź do VPN

Kolejnym godnym polecenia rozwiązaniem na macOS jest Surfshark VPN z funkcją podwójnego VPN-u. Z sieci można z powodzeniem korzystać na kilku urządzeniach jednocześnie – nie nakłada ona żadnych ograniczeń w kwestii liczby jednoczesnych połączeń. Surfshark odblokowuje również treści w najpopularniejszych serwisach streamingowych (m.in. na polskim Netflixie). Jedną z największych zalet usługi jest jednak jej przystępna cena oraz możliwość skorzystania z darmowego okresu próbnego trwającego 7 dni. Za minusy aplikacji uznaje się natomiast niskie prędkości połączeń na dużą odległość czy brak domyślnie włączonej funkcji Kill Switch.

Najlepsze darmowe VPN na Mac

Najlepsze darmowe VPN dla komputerów Mac

Wśród VPN-ów dostępnych dla komputerów Mac znajdują się zarówno propozycje płatne, jak i sieci niewymagające żadnych opłat. Decydując się na jedną z nich, warto jednak przeprowadzić dokładny research – wiele darmowych sieci VPN, zamiast zwiększać bezpieczeństwo i anonimowość użytkowników, stanowi dodatkowe zagrożenie dla ich danych. Poniższe rozwiązania należą do sprawdzonych i bezpiecznych usług – można więc bez obaw instalować je na swoim komputerze.

1. Proton VPN Free: najlepszy darmowy VPN na Maca

Proton VPN Żadnych zobowiązań

40,14 zł/mies. Przejdź do VPN

Najbardziej polecaną darmową siecią VPN dla Maca jest narzędzie o nazwie Proton VPN Free. Nie tylko zapewnia ono mocne zabezpieczenia i prywatną politykę przechowywania logów, ale i chroni przed wyciekami DNS oraz adresów IP. Duży atut aplikacji stanowi również jej intuicyjny interfejs, duże prędkości oraz brak limitu danych. Jak większość bezpłatnych VPN-ów, nie daje on jednak możliwości strumieniowania, blokuje ruch z torrentów oraz P2P, a wiele jego funkcji jest ukrytych za paywallem. Aby użytkownik mógł korzystać z protokołu WireGuard, konieczna jest ponadto instalacja rozszerzenia systemowego. Mimo kilku wad Proton VPN Free stanowi jednak doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na podstawowej ochronie swojej prywatności podczas korzystania z Maca – zwłaszcza że nie generuje żadnych kosztów.

2. Windscribe Free: doskonała opcja do streamingu

Windscribe Żadnych zobowiązań

36,16 zł/mies. Przejdź do VPN

Poszukując darmowej sieci VPN na komputer Mac, warto wziąć pod uwagę również usługę Windscribe Free. W odróżnieniu od Proton VPN Free zapewnia ona dostęp do 5 regionów Netflixa, BBC iPlayer oraz innych znanych serwisów streamingowych i pozwala na pobieranie torrentów na bezpłatnych serwerach. To jeden z nielicznych VPN-ów, które w dalszym ciągu działają nawet w państwach stosujących cenzurę. Co więcej, Windscribe Free nie nakłada żadnych ograniczeń w kwestii liczby jednoczesnych połączeń – istnieje natomiast miesięczny limit danych w wysokości 10 GB. Nie działa on również z amerykańskim Netflixem, nie obsługuje języka polskiego, a podczas jego użytkowania mogą wystąpić niewielkie problemy z kompatybilnością z systemem macOS. Wciąż jednak stanowi on godne polecenia rozwiązanie dla osób, które na początku nie chcą opłacać usługi VPN-u.

Inne popularne VPN na Mac

Popularne VPN-y na Maca, które nie trafiły na listę

Wymienione wyżej sieci VPN to niejedyne rozwiązania, które mogą brać pod uwagę użytkownicy systemu macOS. Wśród dostępnych na rynku sieci znalazły się również takie rozwiązania jak iCloud Private Relay, IPVanish czy CyberGhost – w porównaniu z polecanymi wcześniej usługami nie oferują one jednak tak dobrej ochrony i tylu zaawansowanych funkcji.

iCloud Private Relay

iCloud Private Relay to rozwiązanie oferowane w ramach subskrypcji iCloud. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona aktywności podczas przeglądania Internetu w Safari i ukrywanie jej przed dostawcą usług internetowych czy samą marką Apple. Mimo że pozwala on zamaskować adres IP i skutecznie szyfruje ruch, nie należy on jednak do VPN-ów. Co więcej, iCloud Private Relay nie pozwala na uzyskanie adresu IP z innego kraju – nie ma więc możliwości omijania blokad geograficznych.

IPVanish

IPVanish to szybka i bezpieczna sieć z łatwą w użyciu aplikacją, która dobrze radzi sobie m.in. z torrentami i nie ogranicza liczby jednoczesnych połączeń. W stosunku do innych polecanych przez nas VPN-ów na komputery Mac nie radzi sobie ona jednak wystarczająco dobrze z geoblokadami. Co więcej, podczas użytkowania pojawiają się pewne problemy z opcją Kill Switch.

CyberGhost

CyberGhost Żadnych zobowiązań

52,19 zł/mies. Przejdź do VPN

CyberGhost zapewnia silne szyfrowanie, jest kompatybilny z najpopularniejszymi platformami streamingowymi, a dodatkowo – nie generuje wysokich comiesięcznych opłat. Jego największym minusem są jednak niewielkie prędkości, które z roku na rok coraz bardziej spadają – to głównie z tego powodu przegrywa on z innymi VPN-ami na Maca.

Private Internet Access (PIA)

Private Internet Access (PIA) to VPN, który nie gromadzi logów, dobrze radzi sobie z torrentowaniem i zapewnia zaawansowane zabezpieczenia oraz funkcje prywatności. Stanowi on jednak jedno z najtrudniejszych w obsłudze rozwiązań – dla początkujących użytkowników może się wiec okazać zbyt skomplikowany. Obsługa aplikacji PIA na komputerach Mac nie należy do najwygodniejszych i stosunkowo wolno się uruchamia.

Tych darmowych VPN unikaj

Darmowe VPN-y, których należy unikać

Na rynku istnieją pewne darmowe sieci VPN, które pomimo braku opłat spełniają swoją funkcję i zapewniają użytkownikom ochronę w trakcie działań online. Niektórych usług lepiej jednak unikać – w przeciwnym razie można narazić swoje dane nawet na wyciek. Do najmniej polecanych rozwiązań należą takie narzędzia jak:

  • Hola VPN – nie stosuje szyfrowania, może zapisywać dane dotyczące aktywności w Internecie i udostępniać przepustowość innym użytkownikom narzędzia;
  • Touch VPN – charakteryzuje się inwazyjną polityką przechowywania logów, nie oferuje wystarczających zabezpieczeń i jest w stanie doprowadzić do wycieków DNS;
  • Turbo VPN – wyświetla wiele reklam i może być związana z podejrzaną firmą z Chin;
  • VPN Proxy Master – nie posiada najważniejszych zabezpieczeń i zapisuje wiele danych użytkowników;
  • Betternet VPN – dopuszcza do wycieków WebRTC i DNS, nie posiada standardowych zabezpieczeń i ma wyłącznie jeden bezpłatny serwer VPN.

Testy VPN na Mac

Jak testujemy VPN-y na Maca

Podczas tworzenia naszego rankingu przetestowaliśmy powyższe sieci VPN na komputerach iMac, MacBook Pro oraz MacBook Air, aby sprawdzić, w jaki sposób działają one na różnych urządzeniach z systemem operacyjnym macOS. Pod uwagę wzięliśmy m.in.:

  • użyteczność aplikacji na Maca;
  • jakość oraz prędkość streamingu;
  • zabezpieczenia i anonimizację;
  • limity danych i kary za ich przekroczenie.

Często zadawane pytania

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące VPN-ów na Maca i Safari.
Czy Mac ma wbudowany VPN?
Komputery Mac mają wbudowaną obsługę IKEv2 VPN. Do uruchomienia wbudowanego VPN-u potrzebne są jednak pliki konfiguracyjne sieci VPN ze strony usługodawcy. Najlepsze rozwiązanie stanowią natywne aplikacje VPN na macOS – łatwe do zainstalowania i gwarantujące właściwą konfigurację zabezpieczeń.
Jak zmienić adres IP na komputerze Mac?
W celu zmiany adresu IP na komputerze Mac najlepiej skorzystać ze sprawdzonej usługi VPN – po konfiguracji i uruchomieniu dostępnych zabezpieczeń wystarczy wybrać lokalizację serwera VPN i połączyć się z nim. Wówczas rzeczywiste IP użytkownika zostaje ukryte i zamienione na nowy adres – IP samej sieci VPN.
Czy istnieje darmowy VPN na Maca bez rejestracji?
Tak, nie w każdej sieci VPN na komputery z systemem macOS trzeba się rejestrować. Wiele darmowych usług nie wymaga od użytkownika podawania żadnych danych.
Czy darmowy VPN dla Maca jest bezpieczny?
Wiele zależy od wybranego narzędzia. Na rynku są dostępne bezpieczne darmowe wersje VPN-a, jednak można znaleźć wśród nich także VPN-y, które wcale nie zwiększają bezpieczeństwa swoich użytkowników w sieci, a nawet same udostępniają ich dane podmiotom trzecim. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej prywatności i ochronie swoich danych podczas działań online, wybierz raczej płatną sieć VPN – najlepiej jedną z polecanych wyżej propozycji.