Najlepsze VPN na Androida: szczegółowy przegląd roku 2025

Korzystanie z sieci VPN na smartfonie to skuteczny sposób na ochronę swoich danych i ukrycie aktywności w Internecie przed hakerami oraz innymi podmiotami. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rozwiązań dla różnych systemów operacyjnych – sprawdź, które z nich okażą się najlepszym wyborem w przypadku urządzenia z Androidem.

Najlepsze VPN na Android – ranking

Ranking najlepszych VPN na system Android

Użytkownicy telefonów i innych urządzeń z Androidem mają do wyboru dziesiątki sieci VPN zarówno w płatnej, jak i w darmowej wersji. Odpowiednio dobrana usługa jest w stanie znacznie zwiększyć bezpieczeństwo i prywatność podczas korzystania z Internetu – m.in. dzięki ukryciu aktywności oraz wrażliwych danych.

1. NordVPN: drugi najlepszy VPN na Androida

Równie dobrym wyborem co ExpressVPN jest dla użytkowników Androida NordVPN z plikiem .apk. Sieć stosuje mocne szyfrowanie AES-256 oraz zaufane protokoły VPN – np. WireGuard czy OpenVPN – blokuje reklamy oraz złośliwe oprogramowanie i działa z Netflixem (w tym z polską biblioteką), a także z innymi kanałami z Polski. Jej duży atut stanowi również łatwa w obsłudze aplikacja. Wśród minusów usługi NordVPN wymienia się natomiast brak własnego narzędzia do maskowania GPS i Kill Switch – wciąż jednak jest to jedno z najbardziej polecanych rozwiązań na Androida.

Najważniejsze cechy: prywatność, szeroka sieć serwerów, prędkość

ExpressVPN zapewnia dostęp do aż 7 150 serwerów VPN w 118 krajach i odblokowuje popularne platformy streamingowe – nie tylko Netflixa, ale również Disney+, Max, Amazon Prime Video, Hulu czy BBC iPlayer. Sieć gwarantuje także zaskakująco wysokie prędkości połączeń globalnych – nawet w przypadku streamingu w HD.

2. ExpressVPN: ogólnie najlepszy VPN na Androida

Pierwsze miejsce w naszym rankingu VPN-ów dla systemu Android zajmuje ExpressVPN z łatwą w obsłudze aplikacją do pobrania w Google Play Store. Zapewnia on dostęp do dużej liczby serwerów w aż 106 lokalizacjach i gwarantuje niezawodne zabezpieczenia w postaci 256-bitowego szyfrowania AES. Co więcej, ExpressVPN odblokowuje Netflixa włącznie z jego polską wersją, a także inne popularne serwisy streamingowe, np. TVP Vod. Dużym atutem tej sieci jest również polityka braku logów, brak wycieków adresów IP czy dostępność pliku .apk. Użytkownicy wersji na Androida mogą liczyć na siedmiodniowy darmowy okres próbny. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ExpressVPN nie maskuje GPS, sporadycznie wywołuje kody CAPTCHA i może wyczerpywać baterię w telefonie nieco szybciej niż inne rozwiązania – w porównaniu z jego zaletami te minusy nie są jednak zauważalne.

Najważniejsze cechy: minimalizm, bezpieczeństwo, wysokie prędkości

Aplikacja ExpressVPN jest nie tylko minimalistyczna i prosta w obsłudze, ale i bezpieczna. Ta sieć oferuje wiele funkcji zwiększających bezpieczeństwo online – m.in.:

  • łączenie w sposób automatyczny;
  • blokadę reklam, złośliwych witryn internetowych czy stron nieodpowiednich dla dzieci;
  • własny Kill Switch na urządzenia z systemem Android;
  • zdzielone tunelowanie.

Dużą zaletą usługi są również wysokie prędkości zarówno na połączeniu Wi-Fi, jak i na połączeniu komórkowym. To niezawodne rozwiązanie do gier online czy strumieniowania w Full HD.

3. Surfshark: tania alternatywa dla Androida

Trzecie miejsce w naszym rankingu VPN-ów na Androida zajmuje usługa o nazwie Surfshark. Narzędzie to cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. ze względu na stosunkowo przystępne cenowo pakiety – miesięczny koszt w najtańszym planie wynosi 7,97 zł (w przypadku subskrypcji na 2 lata). Nowi użytkownicy mogą też skorzystać z siedmiodniowego okresu próbnego za darmo.

Najważniejsze cechy: cena, funkcjonalność, streamowanie

Surfshark odblokowuje 9 bibliotek Netflixa (również polską), Disney+, Hulu i wiele innych popularnych aplikacji streamingowych. Co więcej, oprócz pliku .apk sieć oferuje narzędzie do maskowania GPS oraz Kill Switch dostępne tylko na Androidzie, a także wiele innych technicznych funkcji – np.:

  • bloker reklam, trackerów i złośliwego oprogramowania;
  • automatyczne łączenie;
  • dzielone tunelowanie;
  • rotację IP;
  • maskowanie lokalizacji.

Aplikacja Surfshark może się jednak okazać zbyt skomplikowana dla początkujących użytkowników.

4. Proton VPN: darmowy VPN na Androida bez ukrytych opłat

Wśród polecanych sieci VPN na telefony z systemem Android znalazł  się również Proton VPN – jego największym atutem jest możliwość użytkowania całkowicie za darmo. To sieć zapewniająca bardzo dużą anonimowość – w tym przypadku ma ona zdecydowaną przewagę nawet nad usługami ExpressVPN czy NordVPN. Wybierając VPN Surfshark, trzeba jednak mieć na uwadze, że posiada on serwery tylko w 5 lokalizacjach i nie współpracuje z amerykańskim Netflixem, Disney+, Max ani BBC iPlayer. Nie ma również możliwości korzystania z torrentów, a bardziej zaawansowane funkcje są ukryte za paywallem.

Najważniejsze cechy: bezpieczeństwo, brak limitów danych

Surfshark może w znacznym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo i prywatność online. Narzędzie to gwarantuje mocne szyfrowanie i oferuje prywatną politykę przechowywania logów, a użytkownicy mają do wyboru bezpieczne protokoły OpenVPN oraz WireGuard. Jego dużą zaletę stanowi również brak limitów. Jak każda darmowa wersja VPN-a, nakłada on jednak pewne ograniczenia, aby zachęcić do skorzystania z wariantu płatnego.

5. Windscribe Free: serwery w 10 krajach

Wybierając VPN na urządzenie z Androidem, warto wziąć pod uwagę również narzędzie o nazwie Windscribe Free z serwerami w 10 krajach. Łatwa w obsłudze aplikacja, wiele funkcji technicznych, automatyczne łączenie, dzielone tunelowanie, maskowanie GPS czy blokowanie szkodliwych stron internetowych – wszystko to sprawia, że stanowi ono godną uwagi propozycję.

Najważniejsze cechy: dodatkowe funkcje, streaming

Windscribe Free zapewnia dostęp do większej liczby platform streamingowych niż inne polecane VPN-Y. Wśród bezpłatnych wirtualnych sieci prywatnych jest to zdecydowanie rzadkością. Trzeba natomiast liczyć się z limitem danych, który wynosi w tym przypadku 10 GB miesięcznie. Sieć ta działa również nieco wolniej niż inne usługi.

Czy VPN na Android jest bezpieczny?

Czy VPN-y na Androida są bezpieczne?

Wybierając sprawdzoną, płatną sieć VPN, można liczyć na zwiększenie bezpieczeństwa oraz prywatności w sieci – niezbędny jest jednak dokładny research i porównanie kilku rozwiązań. Niektóre z usług dostępnych na rynku mogą bowiem wysyłać dane osobowe użytkowników do podmiotów trzecich – dotyczy to jednak głównie konkretnych darmowych VPN-ów, przed którymi zazwyczaj ostrzegamy internautów.

Jak wybrać najlepszy VPN na Android?

Jak wybrać najlepszą aplikację Android VPN?

Wybierając usługę VPN na urządzenie z Androidem, warto zwrócić szczególną uwagę m.in. na takie kwestie jak bezpieczeństwo danych, zaawansowane funkcje czy szybkie protokoły. Istotne jest również możliwość odblokowywania różnorodnych treści (np. na platformach streamingowych). Nie bez znaczenia jest ponadto sama łatwość obsługi aplikacji czy ograniczenia dla konkretnego systemu operacyjnego, np. limity danych czy małe prędkości – niektóre VPN-y, które działają dobrze na jednym systemie, mogą nie być już tak dobrym wyborem w przypadku innej sieci.

Jak korzystać z VPN na Androidach?

Jak korzystać z VPN na urządzeniach z Androidem?

VPN na Androidzie można uruchomić zarówno automatycznie, jak i ręcznie. Aby rozpocząć korzystanie z konkretnej usługi na swoim urządzeniu, wystarczy:

  • zasubskrybować VPN i utworzyć konto;
  • pobrać aplikację ze sklepu Google Play i zainstalować ją;
  • zalogować się do swojego konta i dokończyć instalację, postępując zgodnie z instrukcją na ekranie;
  • połączyć się z serwerem VPN.

Jeżeli natomiast wybrany usługodawca nie oferuje aplikacji natywnej, VPN można skonfigurować, korzystając z aplikacji podmiotu trzeciego.

Najlepsze darmowe VPN na Andorid

Jakie jest najlepsze darmowe VPN na Androida?

Wśród darmowych sieci VPN dla systemu Android, które mogą być używane bez obaw o wycieki danych i utratę prywatności, znalazły się m.in. takie narzędzia jak Proton VPN Free czy Windscribe Free. Wybierając konkretną usługę, warto natomiast unikać sieci Thunder VPN czy SuperVPN, które rejestrują prawdziwy IP użytkownika, sieci Hola VPN, w której wykryto złośliwe oprogramowanie czy Turbo VPN, która może spowalniać połączenie internetowe.

Test usług VPN na Android

Jak testujemy usługi VPN na Androida

W celu stworzenia naszego rankingu przetestowaliśmy najpopularniejsze sieci VPN na Androida, biorąc pod uwagę takie kryteria jak:

  • aplikacja na Androida – UX i UI;
  • prędkość – testy szybkości połączenia;
  • prywatność i przechowywanie logów – polityka danych;
  • bezpieczeństwo i szyfrowanie – technologie użyte do ochrony;
  • streaming – zdolność do odblokowywania usług;
  • pobieranie torrentów – jakość obsługi.

To pozwoliło nam wyszczególnić najlepsze i najbezpieczniejsze narzędzia dla użytkowników systemu Android.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi na temat Android VPN

FAQ na temat Android VPN

Najważniejsze pytania i odpowiedzi na temat Android VPN

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dot. VPN-ów na Androida.

Czy Android ma wbudowany VPN?
Nie, jednak umożliwia on manualną konfigurację połączenia VPN. W tym celu wciąż jednak trzeba zasubskrybować sieć VPN od dostawcy lub z centrum danych. Najwygodniejszą opcję stanowi instalacja jednej z polecanych aplikacji (np. ExpressVPN czy NordVPN).
Czy jest darmowy VPN na Androida?
Tak, kilka spośród omówionych przez nas VPN-ów – m.in. ProtonVPN czy Windscribe Free – to właśnie sieci bezpłatne. Decydując się na darmową usługę, warto dobrze porównać ze sobą różne rozwiązania. Część z nich ma bowiem pewne ograniczenia (np. w kwestii prędkości), a niektóre mogą nawet narażać dane użytkowników na wycieki.
Na czym polega aplikacja VPN?
VPN chroni połączenie internetowe i zwiększa prywatność w Internecie. Wykorzystując serwer i protokoły komunikacyjne, transmituje on zaszyfrowane dane z urządzenia do docelowego miejsca w sieci, zmienia adres IP użytkownika i szyfruje wrażliwe dane, np. lokalizację czy historię przeglądania. Aplikacja VPN pozwala też ominąć geoblokady, np. popularnych serwisów streamingowych, i blokuje strony, które mogą zawierać szkodliwe, złośliwe treści.