Najlepsze darmowe sieci VPN w 2025 roku

Wybór darmowej usługi VPN może się okazać nie lada wyzwaniem. Wiele z nich, zamiast chronić użytkowników podczas korzystania z Internetu, stanowi jeszcze większe zagrożenie dla ich bezpieczeństwa oraz prywatności. Sprawdź, które bezpłatne sieci VPN warto wziąć pod uwagę, a których lepiej unikać.

Jakie są zalety VPN?

Dlaczego warto korzystać z VPN?

Sieć VPN to skuteczny sposób na poprawę bezpieczeństwa i prywatności podczas korzystania z Internetu. Ukrywa ona adres IP użytkownika, zabezpiecza przesył danych i szyfruje ruch internetowy oraz dane użytkownika (np. historię przeglądania czy lokalizację). Dodatkową korzyścią jest możliwość ominięcia ograniczeń geograficznych – VPN pozwala na dostęp do treści, które działają tylko w niektórych miejscach na świecie (np. platform streamingowych). Niektóre sieci blokują dodatkowo reklamy, które zawierają złośliwe treści.

Czy darmowe sieci VPN są odpowiednim wyborem?

Darmowe VPN-y to duża oszczędność – nie każdy z nich stanowi jednak dobry wybór. Z pewnością mają one więcej ograniczeń niż płatne sieci VPN – m.in.:

  • niższe prędkości;
  • limity danych i urządzeń;
  • brak dostępu do zaawansowanych funkcji;
  • brak wsparcia technicznego.

Co więcej, nie zapewniają one dostępu do sieci P2P i często nie oferują wystarczająco silnego szyfrowania. Nie zawsze jest też możliwe omijanie blokad geograficznych w serwisach streamingowych. Zdarza się nawet, że bezpłatne wersje sieci VPN sprzedają dane użytkowników podmiotom trzecim w celu osiągnięcia zysków. Jeżeli jednak zależy Ci na oszczędności kosztów i podstawowej ochronie, bez względu na dostępność serwerów, VPN za darmo może się okazać wystarczający. To dobre rozwiązanie dla osób, które są w stanie zmieścić się w limitach prędkości, nie planują korzystać z VPN każdego dnia i nie potrzebują zabezpieczeń na najwyższym poziomie. Kluczowy jest natomiast odpowiedni dobór sieć – są wśród nich zarówno te godne uwagi, jak i te, których lepiej unikać.

Top darmowe VPN 2025

Ranking darmowych sieci VPN 2025

Na rynku jest dostępnych kilka darmowych sieci VPN, które pomimo pewnych ograniczeń w funkcjonalnościach są bardzo zbliżone do płatnych odpowiedników. Sprawdź, które z nich warto wziąć pod uwagę.

1. Proton VPN – najlepszy darmowy VPN bez limitów danych

Zdecydowanym numerem jeden wśród wirtualnych sieci prywatnych za darmo jest Proton VPN. Aplikacje VPN, które pozwalają połączyć się z jego bezpłatnymi serwerami, są dostępne zarówno na komputery z systemem Windows, macOS i Linux, jak również na smartfony z Androidem i iOS czy Chromebooki.

Zdecydowanym numerem jeden wśród wirtualnych sieci prywatnych za darmo jest Proton VPN. Aplikacje VPN, które pozwalają połączyć się z jego bezpłatnymi serwerami, są dostępne zarówno na komputery z systemem Windows, macOS i Linux, jak również na smartfony z Androidem i iOS czy Chromebooki.

Funkcje i zalety

Proton VPN zachwyca mnogością funkcji, z jakich mogą korzystać użytkownicy darmowej wersji. Sieć ta wyróżnia się m.in. polityką braku logów, brakiem reklam i dostępem do najlepszych protokołów zapewniających szyfrowane połączenia. Jej dużym atutem jest też brak ograniczeń w kwestii prędkości przesyłu danych oraz brak limitu transferu w miesiącu. Dzięki bezpłatnemu serwerowi na terenie Polski możliwa jest ponadto zmiana IP na polskie.

Dostępność serwerów w Polsce

Proton VPN w bezpłatnych planach oferuje dostęp do 245 serwerów w 5 lokalizacjach – Polsce, Holandii, USA, Rumunii oraz Japonii. Umożliwiają one pomijanie blokad geograficznych oraz omijanie cenzury w trakcie użytkowania Internetu.

Ograniczenia darmowej wersji

Proton nie daje możliwości omijania blokad w serwisach streamingowych i nie zapewnia dostępu do sieci P2P. W wersji darmowej jest on też dostępny tylko na jedno urządzenie. W porównaniu z jego szerokimi możliwościami są to jednak bardzo niewielkie ograniczenia jak na wersję darmową – nie ma tutaj również limitów czasu działania ani prędkości.

2. PrivadoVPN – solidne możliwości za darmo

Drugie miejsce w naszym rankingu zajmuje PrivadoVPN. Narzędzie w darmowej wersji można pobrać zarówno na komputer, jak i na telefon, bez względu na zainstalowany system operacyjny.

Zalety i funkcjonalność

Bezpłatny PrivadoVPN to szybka sieć VPN z dużą prędkością i bez niechcianych reklam. Oferuje ona 12 serwerów z dużą liczbą lokalizacji – m.in. w USA, Wielkiej Brytanii. Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Francji, Niemczech czy Holandii. Dużą zaletą usługi jest fakt, że darmowe serwery w Stanach Zjednoczonych pozwalają na dostęp do treści z regionalnymi ograniczeniami, np. amerykańskiej wersji Netflixa.

Bezpieczeństwo i prywatność

Bezpłatna sieć PrivadoVPN nie gromadzi logów aktywności użytkowników, a tylko monitoruje ilość przesyłanych danych z powodu ustalonego limitu miesięcznego. Bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu zapewnia ponadto szyfrowanie AES-256 w połączeniu z protokołami WideGuard czy OpenVPN.

Limity darmowego planu

Darmowa wersja PrivadoVPN pozwala na przesył maksymalnie 10 GB danych na miesiąc – to jedno z jej największych ograniczeń. W porównaniu z innymi sieciami VPN oferuje ona również niewielką liczbę serwerów.

3. Hide.me

Kolejną polecaną siecią VPN, która nie wymaga ponoszenia opłat, jest Hide.me, którą wystarczy pobrać i uruchomić na swoim urządzeniu – w tym przypadku nie ma potrzeby rejestracji.

Funkcjonalność i użyteczność

Dzięki temu, że Hide.me likwiduje konieczność zakładania konta, pozwala na dużą oszczędność czasu. Jej dużą zaletą jest również brak ograniczeń w kwestii prędkości połączenia z serwerami. Same serwery Hide.me znajdują się w 6 krajach – we Francji, Hiszpanii, Niemczech, USA, Singapurze oraz w Holandii.

Bezpieczeństwo danych użytkowników

Darmowy VPN Hide.me wyróżnia się brakiem logów, dzięki czemu gwarantuje użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności. Dla wielu osób dodatkowym plusem może być też brak potrzeby rejestracji – nie muszą oni bowiem wprowadzać swoich danych.

Ograniczenia i wady

Wybierając bezpłatny plan Hide.me, trzeba liczyć się z ograniczeniami transferu do 10 GB na miesiąc oraz z możliwością korzystania z sieci wyłącznie na jednym urządzeniu. Pomimo tych limitów jest to jeden z najbardziej polecanych darmowych VPN-ów na rynku.

4. Windscribe

Wśród najlepszych sieci VPN za darmo znalazła się również sieć Windscribe, wyjątkowo łatwa w obsłudze. Do dyspozycji użytkowników jest tutaj intuicyjna aplikacja do zainstalowania zarówno na telefonie, jak i na komputerze.

Specjalne funkcje i dodatkowe możliwości

VPN Windscripe charakteryzuje się dobrymi zabezpieczeniami, dzięki którym użytkownicy mogą się czuć bezpiecznie, surfując w sieci. Duży plus stanowi brak potrzeby podawania podczas rejestracji innych danych niż adres e-mail – dzięki temu można liczyć na jeszcze większą anonimowość w Internecie. Co więcej, ta sieć VPN nie stawia ograniczeń w kwestii szybkości przesyłu danych.

Dostępność serwerów dla streamingu

Wybierając bezpłatny VPN Windscribe, użytkownicy mogą korzystać z 11 lokalizacji serwerów i zmieniać adres IP. To z kolei zapewnia dostęp do treści, które mogą być niedostępne w niektórych regionach. Dużym atutem jest m.in. możliwość korzystania z brytyjskiego i polskiego Netflixa, a także z innych usług streamingowych.

Ograniczenia darmowego planu

Podobnie jak wiele innych darmowych sieci VPN Windscribe wiąże się z limitem 10 GB transferu danych w miesiącu. Co więcej, pewne zaawansowane funkcje dostępne są dopiero po wykupieniu usługi w wersji premium.

5. Hotspot Shield

Ostatnie miejsce w naszym rankingu zajmuje sieć VPN Hotspot Shield – najbardziej podstawowa i z największą liczbą ograniczeń.

Wydajność i szybkość

Użytkownicy bezpłatnego VPN Hotspot Shield mogą korzystać z 500 MB transferu danych dziennie – w przypadku oglądania wideo czy pobierania plików o dużej pojemności taka ilość może nie być już wystarczająca.

Bezpieczeństwo i prywatność

Hotspot Shield w bezpłatnym planie gwarantuje ochronę na podstawowym poziomie. Serwer VPN znajduje się w tym przypadku w Stanach Zjednoczonych – może mieć to wpływ na prędkość działania Internetu.

Limity i ograniczenia

Hotspot Shield cechuje zdecydowanie największa liczba ograniczeń w porównaniu z sieciami wymienionymi wyżej. W przeciwieństwie do pozostałych narzędzi VPN loguje również dane użytkowników (w celach statystycznych), nie gwarantuje blokady reklam i ogranicza prędkość przesyłania danych do 2 Mbps.

Tych darmowych VPN unikaj

Darmowe sieci VPN, których lepiej unikać

Na rynku jest dostępnych kilka godnych polecenia darmowych sieci VPN – na niektóre narzędzia warto jednak uważać. Sprawdź, których usługodawców lepiej unikać, jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie swoich danych.

Hola

Decydując się na korzystanie z darmowej wersji VPN-u, w przypadku narzędzia o nazwie Hola warto zachować szczególną ostrożność. Usługa działa podobnie do wirtualnej sieci prywatnej, nie zezwala na ruch P2P i zapisuje dane internetowe. Duży znak ostrzegawczy stanowią m.in.:

  • brak zaawansowanego szyfrowania;
  • brak transparentnej polityki prywatności;
  • zarzuty względem usługodawcy.

Został on oskarżony o sprzedaż przepustowości klientów darmowej wersji sieci VPN za pośrednictwem Luminati (Bright Data) – a z usługi tej oprócz przedsiębiorstw technologicznych korzystają też cyberprzestępcy, którzy mogli wykorzystać dane użytkowników do różnych celów.

Betternet Free VPN

Wybierając darmową sieć VPN, warto unikać również usługi o nazwie Betternet Free VPN. Jej minusem jest nie tylko mała prędkość, ale przede wszystkim słabe zabezpieczenia – a nawet wycieki żądań DNS. Użytkownicy tej sieci VPN mogą być też narażeni na sprzedaż ich danych oraz zagrożenia związane ze złośliwym oprogramowaniem.

Thunder VPN

Wybierając sieć VPN na swoje urządzenie, lepiej unikać również usługi Thunder VPN. Inwazyjna polityka przechowywania logów, słabe protokoły szyfrowania, niewielkie prędkości, brak możliwości strumieniowania – wszystko to sprawia, że nie należy ona do najbardziej polecanych rozwiązań.

Testowanie VPN

Jak testujemy sieci VPN?

W celu stworzenia tego rankingu przetestowaliśmy kilkadziesiąt darmowych sieci VPN na komputerach i urządzeniach mobilnych z każdym popularnym systemem operacyjnym. Pod uwagę wzięliśmy m.in.:

  • funkcjonalność aplikacji;
  • prywatność i przechowywanie logów;
  • zabezpieczenia i dodatkowe funkcje;
  • prędkość i pobieranie torrentów;
  • dostęp do serwisów streamingowych.

Dzięki temu udało się nam wyszczególnić najlepsze rozwiązania dla użytkowników systemów Windows, macOS, Android czy iOS.