Jak zainstalować VPN? Kompletny przewodnik krok po kroku

Prywatność i bezpieczeństwo w trakcie korzystania z Internetu to w dzisiejszych czasach podstawa. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę swoich danych w sieci jest instalacja VPN – narzędzia, które tworzy bezpieczny tunel pomiędzy urządzeniem a Internetem.

VPN – co to jest i czy warto go używać?

Co to jest VPN i dlaczego warto go używać?

VPN (virtual private network) to skrót od wirtualnej sieci prywatnej, która chroni połączenie internetowe, zwiększając tym samym prywatność online. Wykorzystując serwer i protokoły komunikacyjne, transmituje ona zaszyfrowane dane z urządzenia do docelowego miejsca w Internecie.

Kluczowe korzyści z instalacji VPN w kontekście bezpieczeństwa i prywatności

Instalacja sieci VPN na urządzeniu znacząco zwiększa prywatność oraz bezpieczeństwo w Internecie. Dzięki niej dane użytkownika są chronione przed dostępem nieupoważnionych osób i przed wyciekami. Usługa zapewnia anonimowość w sieci, a poprzez zmianę adresu IP – utrudnia śledzenie działań online. Niektóre narzędzia z tej kategorii blokują też reklamy oraz witryny zawierające złośliwe treści.

VPN na komputerze – instalacja

Instalacja VPN na komputerze

Kluczowym krokiem po wyborze odpowiedniego dostawcy jest instalacja sieci VPN na komputerze. Większość dostawców oferuje aplikacje zarówno dla systemu operacyjnego Windows, jak i dla systemu macOS.

Kroki do instalacji VPN w systemie Windows (10, 11 i starsze wersje)

Sieć VPN na komputerach z systemem Windows – 10, 11 i starszym – można zainstalować w sposób automatyczny lub manualny. Sprawdź, w jaki sposób przebiega cały proces w zależności od wybranej metody.

Instalacja natywnej aplikacji VPN

Najłatwiejszym sposobem instalacji VPN w systemie Windows jest pobranie natywnej aplikacji ze strony dostawcy VPN. W przypadku większości dostępnych usług wystarczy:

  • pobrać aplikację;
  • uruchomić pobrany plik .exe. i zezwolić na wprowadzanie zmian na dysku twardym;
  • przejść do logowania;
  • podać swój adres e-mail i poprosić o link do logowania przez e-mail;
  • otworzyć e-mail i zalogować się, dokończyć instalację według instrukcji i połączyć się z usługą VPN.

Ręczna konfiguracja połączenia VPN

W przypadku systemu Windows 10 i 11 możliwa jest również manualna konfiguracja połączenia VPN – wciąż jednak potrzebna jest aktywna subskrypcja wybranej usługi. Przed subskrypcją należy też sprawdzić, czy dany VPN oferuje protokół IKEv2 obsługiwany przez Windowsa. Połączenie VPN można skonfigurować ręcznie przy użyciu Windscribe w wersji Pro. Możliwa jest ponadto konfiguracja VPN na Windowsie za pomocą pliku konfiguracyjnego OpenVPN.

Manualna instalacja VPN na macOS

Instalacja VPN na macOS również może odbyć się ręcznie. W tym celu należy:

  • otworzyć menu Apple’a;
  • przejść do Preferencji systemowych i wybrać opcję Sieć;
  • odszukać opcję VPN w panelu po lewej stronie;
  • wybrać odpowiednią konfigurację (lub stworzyć nową);
  • nawiązać połączenie VPN.

Instalacja aplikacji VPN

Przed manualną konfiguracją VPN na komputerze z macOS warto upewnić się, że dany dostawca VPN nie oferuje aplikacji na Maca. W takim przypadku można dokonać automatycznej konfiguracji w opcji z protokołem WireGuard poprzez znalezienie pary kluczy i pliku konfiguracji lokalizacji (np. na stronie danego VPN). W tym celu należy:

  • zainstalować aplikację WireGuard (z App Store);
  • w aplikacji kliknąć Importuj tunel(e) z pliku;
  • wybrać pobrany plik konfiguracji i kliknąć Importuj -> Zezwól;
  • wybrać Edytuj, wprowadzić wybraną nazwę w polu Nazwa i zapisać zmiany;
  • połączyć się z serwerem VPN.

Ręczna konfiguracja VPN

W przypadku łączenia się z VPN po raz pierwszy należy dodatkowo skonfigurować połączenie. W polu ustawień konfiguracyjnych trzeba:

  • nanieść dane dot. nazwy usługi i pożądanego protokołu (np. L2Tp, IPSec lub IKEv2);
  • podać nazwę serwera oraz dane dot. konta VPN;
  • wprowadzić dane od administratora sieci VPN w opcjach uwierzytelniających;
  • zatwierdzić dane, klikając kolejno Zastosuj oraz OK.

Instalacja VPN na urządzeniach mobilnych

Instalacja VPN – urządzenia mobilne

Instalacja VPN na urządzeniach mobilnych

Sieci VPN mogą być instalowane także na urządzeniach mobilnych – m.in. smartfonach czy tabletach. Konfiguracja usługi może przebiegać na różne sposoby.

Jak skonfigurować VPN na Androidzie

Podobnie jak w przypadku Windowsa i macOS na urządzeniach mobilnych z Androidem VPN można skonfigurować automatycznie i ręcznie.

Instalacja natywnego oprogramowania VPN

Instalacja natywnej aplikacji VPN na urządzeniu z Androidem to najłatwiejsza metoda konfiguracji. W tym celu należy zasubskrybować VPN i utworzyć konto, a następnie:

  • pobrać aplikację wybranego dostawcy VPN ze sklepu Google Play i zainstalować ją;
  • zalogować się, wpisując dane uwierzytelniające wybrane podczas tworzenia konta;
  • dokończyć instalację, postępując według kroków na ekranie;
  • połączyć się z usługą VPN.

Ręczna konfiguracja za pomocą aplikacji trzeciej strony

Jeżeli wybrany usługodawca nie oferuje aplikacji natywnej, na Androidzie również można skonfigurować VPN przy użyciu aplikacji podmiotu trzeciego. Niekiedy są one bardziej konfigurowalne od własnego oprogramowania usług VPN i umożliwiają korzystanie z różnych sieci VPN w ramach jednej aplikacji.

Ręczne włączenie VPN na iPhonie i iPadzie (iOS)

W przypadku iPhone’ów oraz iPadów jest możliwa zarówno instalacja aplikacji VPN dostawcy, jak i manualne uruchomienie sieci VPN.

Instalacja aplikacji VPN

Jeżeli wybrana sieć ma swoją aplikację natywną na iOS, w celu jej zainstalowania należy:

  • utworzyć konto w usłudze;
  • pobrać aplikację z Apple App Store i przystąpić do instalacji;
  • zalogować się w swojej usłudze VPN, wpisując dane uwierzytelniające konta utworzone podczas jego zakładania;
  • zezwolić usłudze VPN na dodanie konfiguracji  VPN;
  • wpisać PIN iPhone’a, aby dodać konfigurację;
  • połączyć się z serwerem VPN.

Ręczna konfiguracja za pomocą wbudowanego oprogramowania

W przypadku braku dostępu do App Store można skonfigurować połączenie VPN ręcznie w ustawieniach iPhone’a (wciąż niezbędna jest aktywna subskrypcja usługi VPN) – zalecany jest protokół IKEv2/IPSec. Poza danymi takimi jak nazwa użytkownika czy hasło w przypadku konfiguracji L2TP może być konieczne podanie specjalnego klucza udostępnionego uprzednio przez usługodawcę.

Instalacja VPN – smart TV i konsole

Instalacja VPN na inteligentnych telewizorach i konsolach

Sieć VPN można zainstalować nie tylko na komputerach czy urządzeniach mobilnych, ale i na inteligentnych telewizorach czy konsolach do gier.

Jak skonfigurować VPN na Android TV, FireStick i konsolach

Niektórzy dostawcy VPN zapewniają aplikacje na Android TV i FireStick. Aby skonfigurować sieć w pierwszym przypadku, należy pobrać aplikacje ze sklepu Google Play, a w razie gdy usługodawca nie oferuje aplikacji – dokonać ręcznej konfiguracji przez interfejs protokołu OpenVPN. W przypadku FireStick manualna konfiguracja wymaga natomiast użycia pliku APK. Konsole nie obsługują VPN, jednak można je chronić, jeżeli dany dostawca oferuje smart DNS – może on również odblokowywać treści podobnie jak sieci VPN. DNS można skonfigurować zarówno na PlayStation, jak i na Xboxie.

Problemy z VPN – rozwiązania

Rozwiązywanie problemów z VPN

Wśród najczęstszych problemów podczas instalacji VPN wymienia się problemy z połączeniem – w takiej sytuacji warto sprawdzić, czy wprowadzone zostały prawidłowe dane logowania. W razie zbyt wolnego połączenia pomocna może się natomiast okazać zmiana serwera VPN lub wybór serwera bliższego aktualnej lokalizacji. W przypadku problemów z instalacją czy konfiguracją VPN najlepiej skontaktować się z pomocą techniczną.

Czy warto korzystać z VPN? Zalety i wady

Czy warto korzystać z VPN? Przegląd zalet i wad

Korzystanie z sieci VPN niesie za sobą wiele korzyści – przede wszystkim poprawę prywatności i bezpieczeństwa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że – jak każde inne narzędzie – wiąże się ona też z pewnymi ograniczeniami.

Bezpieczeństwo i prywatność

VPN skutecznie zabezpiecza przesył danych, ukrywa adres IP i szyfruje ruch internetowy oraz dane użytkownika. Narzędzie jest w stanie również omijać blokady geograficzne, gwarantując dostęp do treści, które działają tylko w niektórych krajach.

Ograniczenia i potencjalne wady

Sieć VPN może zmniejszać prędkość Internetu czy wydajność gier online. Na szybkość samego połączenia VPN wpływają natomiast różne czynniki – np. jakość łącza internetowego czy odległość od serwera. Jeżeli sieć jest niższej jakości, cyberprzestępcy są ponadto w stanie dotrzeć do danych użytkownika nawet przy włączonej usłudze – np. w przypadku nagłej utraty połączenia.

FAQ

Często zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat VPN.

Czy korzystanie z VPN spowalnia połączenie internetowe?
Niektóre sieci VPN mogą mieć wpływ na prędkość połączenia internetowego – nie jest to jednak regułą. Większość polecanych rozwiązań zapewnia jednak dużą prędkość i dodatkowo zmniejsza niechciane opóźnienia podczas korzystania z Internetu.
Czy mogę korzystać z VPN na kilku urządzeniach jednocześnie?
Tak, większość usług VPN umożliwia korzystanie z jednego konta na kilku urządzeniach jednocześnie (zazwyczaj 3-7). Konkretny limit zależy jednak od wybranej sieci.
Czy korzystanie z VPN jest legalne?
Korzystanie z usługi VPN jest legalne w większości krajów z wyjątkiem tych, w których jest stosowana cenzura online lub inwigilacja – jak np. w Iranie, Korei Północnej czy Białorusi. Za korzystanie z VPN w takich miejscach grożą wysokie kary.
Czy mogę korzystać z darmowego VPN?
Tak, na rynku są dostępne darmowe sieci VPN – mają one jednak pewne ograniczenia, np. mniejszą liczbę serwerów czy mniejszą prędkość. Decydując się na bezpłatną wersję, warto porównać ze sobą kilka rozwiązań – nie wszystkie są bowiem bezpieczne.
Czy VPN chroni przed wszystkimi rodzajami zagrożeń online?
VPN zwiększa bezpieczeństwo online i pomaga chronić prywatność, jednak nie jest w stanie zapewnić użytkownikom Internetu stuprocentowej ochrony. Pomimo zainstalowanego narzędzia w dalszym ciągu należy zachować ostrożność podczas korzystania z sieci.