Czy VPN może poprawić szybkość internetu?

Wirtualna sieć prywatna jest w stanie znacznie poprawić bezpieczeństwo i prywatność podczas działań online. Niektórzy obawiają się jednak, że korzystanie z tej usługi będzie skutkowało dużym spowolnieniem Internetu. Czy jednak słusznie? Sprawdźmy, jak dobrej jakości sieć VPN wpływa na jego prędkość.

Zrozumienie wpływu VPN

Wprowadzenie: Skąd pytanie o wpływ VPN na prędkość?

Ze względu na to, że wirtualna sieć prywatna szyfruje ruch i przekierowuje go przez serwer VPN, wielu użytkowników obawia się znacznego spadku prędkości Internetu po jej uruchomieniu. Spowolnienie jest możliwe, jednak dotyczy to raczej niższej jakości usług. W przypadku sprawdzonych sieci VPN z wyższej półki zazwyczaj jest ono na tyle niewielkie, że nie ma żadnego wpływu na komfort podczas korzystania z Internetu.

Po uruchomieniu sieci VPN podczas przeglądania stron internetowych czy streamingu najprawdopodobniej nie zaobserwujesz żadnej różnicy w szybkości połączenia – jedyną zmianę (lecz wciąż niewielką) możesz zauważyć w trakcie pobierania dużych plików. Co więcej, dobra sieć VPN może nawet dodatkowo zwiększyć prędkość Internetu i eliminować opóźnienia – omija bowiem ograniczenia przepustowości narzucane przez dostawców usług internetowych. W naszym artykule pokażemy Ci, w jaki sposób tego typu usługi mogą poprawiać szybkość połączenia.


Czynniki wpływające na szybkość

Kryteria wpływające na prędkość Internetu przy użyciu VPN

Na prędkość Internetu po uruchomieniu sieci VPN może wpływać kilka różnych czynników. Mowa m.in. o:

  • jakości dostawcy VPN;
  • przeciążeniach sieci dostawcy Internetu;
  • lokalizacjach dostępnych serwerów VPN;
  • oferowanych protokołach.

Jakość dostawcy VPN

Wybrany dostawca VPN ma bardzo duże znaczenie w kwestii wpływu sieci na prędkość Internetu. Na rynku są dostępne zarówno płatne, jak i darmowe usługi – a wybór tych drugich może być kuszący. Trzeba mieć jednak na uwadze, że często to właśnie te sieci VPN, które nie wymagają opłaty subskrypcyjnej, wiążą się z największymi ograniczeniami i spadkami prędkości połączenia. Dokładny research i porównanie ze sobą kilku różnych VPN-ów jest zatem absolutną podstawą, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości usłudze, która poprawi nie tylko Twoje bezpieczeństwo, ale i szybkość Internetu.

Warto zwrócić uwagę m.in. na liczbę i położenie serwerów, a także na przepustowość danej sieci. Im więcej jest serwerów, tym mniejsze obciążenie każdego z nich – a to z kolei zapewnia nieco wyższe prędkości.


Przeciążenie sieci dostawcy Internetu (ISP throttling)

Dostawcy usług internetowych mogą nie tylko blokować ruch na konkretnych witrynach internetowych lub zmniejszać prędkość po przekroczeniu limitu danych, ale i ograniczać połączenia w okresie przeciążenia sieci. Ma to na celu zrównoważenie prędkości swojej sieci. VPN dzięki szyfrowaniu ukrywa ruch internetowy przed dostawcą usług internetowych – jeżeli zatem po uruchomieniu VPN-u Internet przyspiesza, prawdopodobnie Twój dostawca stosuje ISP throttling („dławi” internetowe połączenie).


Lokalizacja serwera VPN

Na szybkość połączenia internetowego w znacznym stopniu wpływają lokalizacje serwerów VPN. Zazwyczaj im bliżej rzeczywistej lokalizacji użytkownika znajduje się jeden z nich, tym większa jest prędkość Internetu. Serwery VPN oddalone od faktycznej lokalizacji wiążą się z wydłużeniem drogi pokonywanej przez dane – a to spowalnia połączenie.


Protokół VPN

Prędkość Internetu podczas korzystania z sieci VPN zależy również od protokołów VPN. Część z nich koncentruje się na bezpieczeństwie, a część – na szybkości połączenia i płynnym przepływie danych. Za najszybszy spośród wszystkich dostępnych protokołów VPN uznaje się ten o nazwie WireGuard. Do szybkich protokołów należą również IKEv2 oraz L2TP, z kolei protokół OpenVPN jest już nieco wolniejszy.


Zalety korzystania z VPN

Kiedy VPN może faktycznie przyspieszyć Internet?

Wirtualna sieć prywatna jest w stanie poprawić prędkość Internetu, znacznie wpływając na komfort podczas streamingu, grania w gry online czy przeglądania stron. Jest to możliwe m.in. dzięki omijaniu wspomnianych już wyżej ograniczeń narzucanych przez dostawcę Internetu. Sieć VPN może też znaleźć bardziej efektywną ścieżkę połączenia z serwerami, wpływając jednocześnie na szybkość połączenia.

Co więcej, VPN jest w stanie zagwarantować nie tylko bezpieczeństwo i większą prędkość Internetu, ale również stabilniejsze połączenie – co ma znaczenie szczególnie w przypadku publicznych sieci Wi-Fi.


Czynniki spowolnienia połączenia

Kiedy VPN spowalnia Internet – i dlaczego?

W niektórych przypadkach sieć VPN może powodować spadki prędkości Internetu. Warto zatem wiedzieć, jakich usług należy się wystrzegać, aby uniknąć problemów ze spowolnieniem połączenia.

1. Niska jakość usługi VPN

Niskiej jakości usługi VPN – zwłaszcza w wersji bezpłatnej – bardzo często wiążą się z ograniczoną przepustowością, dużym przeciążeniem, mniejszą liczbą serwerów i brakiem możliwości blokowania reklam. Tym samym, w odróżnieniu od sieci z wyższej półki, mają one negatywny wpływ na prędkość połączenia internetowego. Są one również znacznie mniej stabilne, a dodatkowo – mogą być bardziej podatne na cyberataki i zwiększać ryzyko utraty danych.


2. Zbyt odległy serwer

Na prędkość Internetu może wpłynąć również położenie serwera VPN. Jeżeli jest on zlokalizowany daleko, dane muszą pokonać dłuższą trasę w celu dotarcia do serwera (i z powrotem). To z kolei skutkuje spowolnionym połączeniem i większymi opóźnieniami. Co więcej, jeśli serwer VPN jest przeciążony z powodu zbyt dużej liczby użytkowników, także może się to wiązać ze spadkiem prędkości Internetu.


3. Nieoptymalny protokół lub ustawienia aplikacji

Niektóre protokoły – jak np. wspomniany wyżej OpenVPN – są wolniejsze niż inne, a to wiąże się bezpośrednio z wolniejszym połączeniem internetowym. Nie tylko nieodpowiedni protokół ma jednak wpływ na prędkość połączenia – duże znaczenie mają też same ustawienia aplikacji VPN. Zła konfiguracja może znacząco obniżyć jakość korzystania z Internetu – w przypadku zauważalnych spadków prędkości warto więc przetestować inne ustawienia. Można np. wypróbować różne ustawienia protokołu, dostosować poziom szyfrowania czy zmienić serwer na inny.


Top sieci VPN z dobrą prędkością

Najlepsze VPN zapewniające wysoką prędkość Internetu

Do najlepszych sieci VPN, które oprócz bezpieczeństwa i prywatności zapewniają także wysoką prędkość Internetu, należą m.in. NordVPN, Surfshark, ExpressVPN, CyberGhost czy ProtonVPN.


1. NordVPN: Technologia NordLynx i doskonała wydajność

NordVPN

14,89 zł

Jedną z najbardziej polecanych usług VPN, które gwarantują nie tylko wysoki poziom ochrony, ale również duże prędkości połączeń, jest NordVPN. To m.in. zasługa zastosowanego protokołu NordLynx, który jest jeszcze szybszy niż inne protokoły VPN. Ze względu na to, że pozwala on zapomnieć o opóźnieniach i buforowaniu, nadaje się idealnie m.in. do gier online.

Co więcej, NordVPN nie stosuje ograniczeń prędkości ani przepustowości i oferuje rozległą sieć serwerów w wielu lokalizacjach. Dużą zaletą jest również funkcja SmartPlay. Łączy ona bezpieczeństwo VPN oraz inteligentny DNS i umożliwia streaming ze znacznie większą prywatnością oraz wyższym poziomem ochrony – bez spowolnienia Internetu. Dodatkowym atutem NordVPN jest solidne szyfrowanie AES-256 na wojskowym poziomie, wyłącznik awaryjny Kill Switch czy ścisła polityka braku logów.


2. Surfshark: Prędkość + nielimitowane urządzenia

Surfshark

11,49 zł

Równie dobrym wyborem dla osób, którym zależy jednocześnie na poprawie prywatności online i na wysokich prędkościach Internetu, jest sieć VPN o nazwie Surfshark. Gwarantuje ona szybkie połączenia bez względu na to, czy przeglądasz strony internetowe, streamujesz w jakości HD i 4K, grasz w gry online czy rozmawiasz na wideo.

Usługa zapewnia dostęp do serwerów z portami o prędkości 10 Gb/s i nie nakłada limitu urządzeń, które mogą zostać objęte ochroną. Oferuje ona ponadto serwery wyłącznie z pamięcią RAM, które redukują ryzyko przechowywania danych na dyskach, i pozwala na blokowanie systemów śledzących oraz reklam. Użytkownicy Surfshark cenią sobie też powiadomienia o wyciekach danych oraz solidne szyfrowanie (AES-256).


3. ExpressVPN: Superszybki protokół Lightway

ExpressVPN

8,33$

Poszukując sieci VPN, która zagwarantuje Ci też szybki Internet, warto wziąć pod uwagę także ExpressVPN. Oferuje on bowiem superszybki protokół Lightway, który swoją prędkością znacznie przewyższa inne protokoły VPN.

Co więcej, nowa funkcja w aplikacji (na Windows) – Lightway Turbo – korzysta z wielościeżkowego tunelowania do jednoczesnego przesyłania większej ilości danych. To dodatkowo przyspiesza pobieranie oraz wysyłanie, a opóźnienia są niemal niezauważalne. Oprócz tego sieć ExpressVPN zapewnia dużą liczbę serwerów, szyfrowanie na wojskowym poziomie oraz technologię TrustedServer gwarantującą, że dane użytkowników nie są gromadzone na dysku twardym.


4. CyberGhost: Serwery zoptymalizowane pod streaming i gry

CyberGhost

2,03€

Idealnym wyborem dla osób, którym zależy na wysokich prędkościach połączenia – szczególnie dla graczy – jest też VPN CyberGhost. Jego serwery (tylko z pamięcią RAM) zostały specjalnie zoptymalizowane pod gaming, streamowanie i pobieranie torrentów.

Dzięki prędkości 10 Gb/s doskonale radzą sobie one nawet z bardzo intensywną aktywnością online, a użytkownicy mogą zapomnieć o opóźnieniach. Dużą zaletą tej sieci VPN jest również nieograniczona przepustowość oraz niski ping. Co więcej, usługa ta oferuje liczne funkcje bezpieczeństwa, 256-bitowe szyfrowanie AES czy politykę braku logów.


5. ProtonVPN: Zaawansowane technologie i open-source podejście

ProtonVPN

4,99€

Polecaną usługą VPN dla osób, które oprócz bezpieczeństwa cenią sobie szybki Internet, jest też ProtonVPN. Duże prędkości połączeń, sieć serwerów o przepustowości 10 Gb/s i funkcja VPN Accelerator mają duży wpływ na szybkość Internetu – a ta pozwala na swobodne streamowanie, grę, torrentowanie czy przeglądanie stron.

Co istotne, ProtonVPN jest oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym (open-source), które podlega niezależnemu audytowi. Oferuje on również szyfrowanie AES-256, blokuje reklamy i złośliwe oprogramowanie, a ponadto – przekierowuje ruch internetowy przez wiele serwerów dzięki funkcji Secure Code.