Ceny VPN 2025: Porównanie opcji i jak wybrać najlepszą

Sieć VPN to gwarancja większego bezpieczeństwa oraz większej prywatności w Internecie, a ponadto – szansa na dostęp do wielu ciekawych treści, które w niektórych regionach są zablokowane. Nie każde rozwiązanie oferuje jednak takie same funkcje – podobnie jak nie każde jest dostępne w takiej samej cenie. Dziś porównamy koszty użytkowania najpopularniejszych usług VPN i sprawdzimy, która z nich okaże się najlepszym wyborem.

 

Jak znaleźć najlepszą ofertę VPN i uniknąć przepłacania?

Dlaczego porównywanie cen VPN jest ważne?

Poszczególne sieci VPN dostępne na rynku różnią się między sobą funkcjonalnością, a co za tym idzie – również pod względem ceny. Wybierając konkretnego usługodawcę, warto zatem porównać różne rozwiązania. Dzięki temu można określić, która sieć najbardziej odpowiada naszym osobistym potrzebom oraz możliwościom finansowym – ceny za miesięczną subskrypcję są naprawdę zróżnicowane.

Oszczędzanie pieniędzy

Porównując między sobą kilka sieci VPN, można sprawdzić, która z nich jest najkorzystniejsza finansowo, a przy tym zapewnia skuteczną ochronę danych w Internecie. Niektórzy dostawcy oferują ponadto ciekawe promocje – a to szansa na jeszcze większą oszczędność. Najbardziej opłacalne rozwiązanie stanowią plany płatne z góry za rok lub kilka lat.

Wybór najlepszego stosunku jakości do ceny

Porównując ze sobą różne usługi VPN, łatwiej znaleźć rozwiązanie, które oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Większość z nich zapewnia bezpłatny okres próbny (zazwyczaj trwa 7 dni) bądź gwarancję zwrotu pieniędzy – przed podjęciem decyzji o wykupieniu długoterminowego pakietu można zatem przetestować funkcjonalności konkretnego narzędzia.

Wybierz VPN idealny dla siebie!

Porównanie cen najlepszych usług VPN

Średni koszt kilkunastu najlepszych sieci VPN na rynku wynosi około 50 zł/miesięcznie w przypadku planu na miesiąc, około 23 zł/miesięcznie po wykupieniu planu rocznego i około 16 zł/miesięcznie przy planie długoterminowym. Przyjrzyjmy się bliżej cenom poszczególnych usług, które cieszą się największą popularnością i najlepszymi opiniami.

Porównanie planów miesięcznych

Ceny za miesiąc korzystania z sieci VPN na rynku w przypadku planu miesięcznego prezentują się w następujący sposób:

Nord VPN Żadnych zobowiązań

52,19 zł/mies. Przejdź do VPN

Express VPN Żadnych zobowiązań

52,03 zł/mies. Przejdź do VPN

Surfshark Żadnych zobowiązań

62,07 zł/mies. Przejdź do VPN

CyberGhost Żadnych zobowiązań

52,19 zł/mies. Przejdź do VPN

Proton VPN Żadnych zobowiązań

40,14 zł/mies. Przejdź do VPN

Windscribe Żadnych zobowiązań

36,16 zł/mies. Przejdź do VPN

PrivateVPN Żadnych zobowiązań

36,16 zł/mies. Przejdź do VPN

Porównanie planów rocznych

W przypadku planu rocznego (opłata za 12 miesięcy z góry) miesięczny koszt użytkowania sieci VPN jest znacznie niższy. Nie wszyscy usługodawcy dają jednak taką możliwość. Cena za miesiąc korzystania z najpopularniejszych VPN-ów (z wyjątkiem kilku wymienionych wyżej) przy planie na rok wynosi:

Nord VPN Żadnych zobowiązań

20,05 zł/mies. Przejdź do VPN

Express VPN Żadnych zobowiązań

20,05 zł/mies. Przejdź do VPN

Surfshark Żadnych zobowiązań

12,01 zł/mies. Przejdź do VPN

Proton VPN Żadnych zobowiązań

24,07 zł/mies. Przejdź do VPN

Windscribe Żadnych zobowiązań

23,10 zł/mies. Przejdź do VPN

Porównanie najtańszych planów

Niektórzy usługodawcy oferują swoim klientom pakiety na 2-3 lata, które zapewniają największą oszczędność. Oto jak prezentują się miesięczne koszty w przypadku planów długoterminowych:

Nord VPN Żadnych zobowiązań

przy planie na 2 lata
13,22 zł/mies. Przejdź do VPN

Express VPN Żadnych zobowiązań

przy planie na 15 miesięcy
20,05 zł/mies. Przejdź do VPN

Surfshark Żadnych zobowiązań

przy planie na 2 lata
7,99 zł/mies. Przejdź do VPN

Proton VPN Żadnych zobowiązań

przy planie na 2 lata
20,05 zł/mies. Przejdź do VPN

 

Który pakiet VPN najlepiej odpowiada Twoim potrzebom?

Rodzaje planów cenowych usług VPN

Usługodawcy VPN oferują różne plany cenowe, a w przypadku pakietów na dłuższy okres zapewniają atrakcyjne obniżki. Do wyboru użytkowników są plany miesięczne, roczne i długoterminowe, które oprócz czasu trwania różnią się między sobą zakresem funkcji oraz usług dodatkowych.

Płatne usługi VPN

Płatne sieci VPN oferują mocniejsze zabezpieczenia i większe prędkości niż darmowe narzędzia, a ponadto – wiele zaawansowanych funkcji. Co więcej, w przeciwieństwie do bezpłatnych usług zapewniają one dostęp do platform streamingowych zablokowanych w niektórych krajach i regionach (np. amerykańskiego Netflixa, którego można oglądać tylko w przypadku jednego darmowego VPN-u).

Jak rozpoznać i unikać dodatkowych opłat

Niektóre płatne VPN-y nie wymagają od użytkowników ponoszenia dużych opłat, jednak mogą wiązać się z pewnymi ukrytymi kosztami – np.:

  • wyższą ceną za przedłużenie subskrypcji po upływie wybranego wcześniej czasu (np. po roku);
  • dodatkowymi opłatami za dedykowane adresy IP;
  • podstawowymi funkcjami ukrytymi za paywallem, co wiąże się z koniecznością zmiany pakietu na droższy.

Warto również pamiętać o tym, że sieci VPN przedłużają się w sposób automatyczny – użytkownik nie otrzymuje wówczas żadnego powiadomienia, a środki zostają pobrane z konta. Najlepiej zatem anulować subskrypcję tuż po zarejestrowaniu się (oznacza to dostęp do usługi do końca okresu rozliczeniowego).

Dożywotnie licencje usług VPN

Decydując się na dożywotnią licencję jednej z usług VPN, po jednorazowej opłacie zyskujesz dostęp do narzędzia bezterminowo. Takich sieci jest jednak na rynku bardzo niewiele – a najbardziej polecane VPN-y nie oferują takiej możliwości. Trzeba mieć ponadto na uwadze, że w przypadku zakończenia działalności i zniknięcia wybranej usługi z rynku użytkownik traci do niej dostęp i nie otrzymuje gotówki z powrotem – można więc ponieść dużą stratę.

Darmowe usługi VPN

Na rynku dostępne są również bezpłatne usługi VPN – oferują one jednak znacznie mniej funkcji, mniejsze prędkości i często nakładają pewne ograniczenia, np. brak możliwości strumieniowania. Wybierając darmową sieć VPN, warto pamiętać o dokładnym researchu – niektórzy usługodawcy mogą nawet udostępniać dane użytkowników podmiotom trzecim,  podczas gdy klienci są przekonani, że VPN zwiększa ich bezpieczeństwo i prywatność.

Jak znaleźć najlepszy stosunek jakości do ceny?

Czynniki wpływające na koszt usługi VPN

Wysokość opłaty za korzystanie z sieci VPN zależy od wielu czynników – oprócz czasu trwania wybranego planu na cenę wpływa również:

  • prędkość oraz przepustowość;
  • dodatkowe funkcje – np. streaming, torrentowanie, Kill Switch czy blokada reklam i witryn ze złośliwymi treściami;
  • liczba i lokalizacje serwerów;
  • liczba dozwolonych urządzeń;
  • jakość obsługi klienta i oferowana pomoc techniczna.

Sposoby na tańszy VPN

Jak zaoszczędzić na subskrypcji VPN

Konieczność comiesięcznego opłacania usługi VPN może stanowić dla niektórych duży koszt – istnieją jednak pewne sposoby na to, aby zaoszczędzić na subskrypcji. Wybierając konkretne narzędzie, warto szukać ofert specjalnych i wyprzedaży lub skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego – zazwyczaj wynosi on 7 dni – oraz gwarancji zwrotu pieniędzy. Można też od razu zdecydować się na plan długoterminowy, który w perspektywie kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy zapewni dużą oszczędność. Dobrym rozwiązaniem mogą się ponadto okazać pakiety rodzinne lub takie, które obejmują wiele urządzeń jednocześnie.

Płatny czy darmowy VPN – który wybrać?

Czy warto płacić za VPN? Zalety płatnych vs. darmowych

Płatne sieci VPN gwarantują zazwyczaj znacznie więcej zaawansowanych funkcji, nie nakładają żadnych limitów i oferują duże prędkości połączeń. Większa jest również sieć serwerów oraz ich lokalizacji, a protokoły szyfrujące są zdecydowanie lepsze niż w przypadku rozwiązań darmowych. Bezpłatne VPN-y mogą wiązać się z ograniczeniami (np. niższymi prędkościami czy limitem 10 GB w miesiącu), brakiem możliwości strumieniowania czy też brakiem wsparcia technicznego. Co więcej, niektóre spośród darmowych usług gromadzą informacje na temat aktywności użytkowników – podczas gdy płatne VPN-y oferują zazwyczaj politykę braku logów.

Dlaczego unikać darmowych VPN (ograniczenia, zagrożenia bezpieczeństwa)

Wśród darmowych sieci VPN znajduje się kilka usług, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane do ochrony danych – to m.in. takie narzędzia jak Proton VPN czy PrivadoVPN. Niestety, wiele bezpłatnych VPN-ów nakłada ograniczenia, a niekiedy może stanowić dla użytkowników dodatkowe zagrożenie. Niektóre gorszej jakości sieci mogą nawet udostępniać lub sprzedawać dane użytkowników podmiotom trzecim w celu uzyskania korzyści – wybierając darmową usługę, warto zatem zawsze przeprowadzić dokładny research.

W jakich przypadkach ma sens korzystanie z darmowej sieci VPN?

Darmowe sieci VPN to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędności kosztów oraz podstawowej ochronie, a także dla tych, którzy korzystają z VPN-u po raz pierwszy i chcą jedynie przetestować jego podstawowe funkcje. Jeśli więc nie ma dla Ciebie znaczenia duża dostępność serwerów czy wysokie prędkości, PrivadoVPN lub Proton VPN może się okazać w zupełności wystarczający. Bezpłatna usługa sprawdzi się również w przypadku użytkowników, którzy potrzebują pewnych zabezpieczeń tylko sporadycznie. Decydując się na jedną z nich, należy jednak podejść do wyboru konkretnego narzędzia z ostrożnością – niektóre darmowe sieci VPN jeszcze bardziej zwiększają ryzyko utraty danych.

Wszystko, co chcesz wiedzieć!

Często zadawane pytania dotyczące cen VPN

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące cen sieci VPN.

Czy możesz korzystać z VPN za darmo?
ak, na rynku są dostępne sieci VPN, które nie wymagają ponoszenia żadnych kosztów. Decydując się na bezpłatną usługę, trzeba jednak liczyć się z pewnym ryzykiem – niektóre rozwiązania, zamiast zwiększać bezpieczeństwo użytkowników, dodatkowo narażają ich dane na wycieki i wcale nie zapewniają skutecznej ochrony. Warto zatem zawsze porównać między sobą różne narzędzia – wśród polecanych darmowych VPN-ów najczęściej wymienia się m.in. Proton VPN, PrivadoVPN czy Hide.me.
Jaka jest średnia cena VPN?
Ceny usług VPN różnią się w zależności od konkretnego dostawcy, funkcjonalności sieci, wybranego planu czy liczby urządzeń objętych ochroną. Średni miesięczny koszt pakietu wynosi około. 20 zł przy planie rocznym (czyli ok. 240 zł za rok korzystania). Wybierając plan płatny co miesiąc, trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi opłatami – nawet rzędu 40-60 zł/miesiąc. Najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem finansowym stanowią plany płatne z góry za kilka lat – np. 2 lub 3.
Czy cena VPN świadczy o jego jakości i bezpieczeństwie?
W przypadku większości polecanych sieci VPN cena idzie w parze z jakością oraz bezpieczeństwem. Na rynku są jednak dostępne usługi, które pomimo niedużej opłaty oferują użytkownikowi wiele zaawansowanych funkcji i wysoki poziom ochrony – nie zawsze więc trzeba się ich obawiać.