5 błędów, które popełniają użytkownicy VPN i jak ich uniknąć

Wirtualne sieci prywatne cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników Internetu. Mogą one skutecznie zwiększać bezpieczeństwo i prywatność online – o ile tylko nie popełniamy kilku podstawowych błędów, które tę skuteczność zmniejszają. Sprawdź, o jakich błędach mowa i w jaki sposób ich unikać.

Kluczowe korzyści z VPN

Wprowadzenie: Dlaczego warto dbać o prawidłowe używanie VPN?

Sieć VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to narzędzie, które jest w stanie zabezpieczać połączenie internetowe i zwiększać prywatność podczas korzystania z Internetu – m.in. przeglądania stron, oglądania seriali na platformach streamingowych czy grania w gry online. Jej zadaniem jest ochrona przesyłu danych, maskowanie rzeczywistego adresu IP i szyfrowanie ruchu internetowego oraz danych użytkownika (jak lokalizacja czy historia przeglądania). Większość VPN-ów gwarantuje też dodatkowe funkcje bezpieczeństwa w postaci np. podwójnego tunelowania, funkcji Kill Switch czy blokowania złośliwego oprogramowania oraz reklam. W poniższym artykule przedstawimy kluczowe korzyści stosowania VPN-ów.

NordVPN

14,89 zł

Ryzyko związane z darmowymi VPN

Błąd 1: Korzystanie z darmowego VPN

Wielu użytkowników skuszonych wizją braku opłat za ochronę decyduje się na korzystanie z darmowych VPN-ów. Na rynku jest kilka bezpłatnych usług, które mogą zapewnić optymalne zabezpieczenia i być wystarczające do sporadycznej ochrony – większość z nich nie stanowi jednak najlepszego wyboru.

Dlaczego darmowe VPN to ryzyko?

Większość VPN-ów, które nie wymagają wnoszenia opłaty, oferuje użytkownikom znacznie mniej zabezpieczeń niż popularne płatne usługi. Zazwyczaj posiadają one też mniej serwerów, nie są w stanie blokować reklam czy trackerów i wiążą się z ograniczoną przepustowością. Co więcej, niektórzy usługodawcy mogą nawet przekazywać dane swoich klientów podmiotom trzecim w celu osiągnięcia zysków – zamiast poprawiać ich prywatność w Internecie, dodatkowo narażają ich dane.

Jak tego uniknąć?

Aby uniknąć problemów związanych z darmową siecią VPN, najlepiej od razu postawić na sprawdzoną płatną usługę z dobrymi opiniami i solidnymi funkcjami bezpieczeństwa. Najlepiej jeśli usługodawca oferuje silne szyfrowanie oraz politykę braku logów, dzięki której użytkownicy zyskują pewność, że ich dane nie są gromadzone, przechowywane ani przekazywane dalej. Do najbardziej polecanych płatnych dostawców VPN należą m.in. NordVPN, ExpressVPN, Surfshark czy CyberGhost.

Znaczenie aktualizacji oprogramowania

Błąd 2: Brak aktualizacji oprogramowania VPN

Użytkownicy VPN-ów bardzo często zapominają o aktualizowaniu oprogramowania VPN, co może skutkować mniejszą wydajnością i – przede wszystkim – ochroną na znacznie niższym poziomie.

Dlaczego aktualizacje są ważne?

Aktualizacje VPN mają bardzo duże znaczenie – jak w przypadku każdego innego oprogramowania. To właśnie one gwarantują poprawki bezpieczeństwa, m.in. poprzez uzupełnianie występujących luk, i znacznie usprawniają wydajność. Brak aktualizacji może znacznie zwiększyć ryzyko cyberataków i wpłynąć negatywnie na efektywność sieci VPN.

Jak tego uniknąć?

Aby mieć pewność, że oprogramowanie VPN działa cały czas we właściwy sposób i bez przerwy chroni dane użytkownika tak, jak powinno, należy regularnie sprawdzać dostępne aktualizacje w ustawieniach aplikacji i upewnić się, że jest ona aktualna. Jeśli to możliwe, najlepiej ustawić aktualizacje automatyczne.

Skutki złego wyboru serwera

Błąd 3: Niewłaściwy wybór serwera VPN

Kolejnym błędem, jaki popełniają użytkownicy wirtualnych sieci prywatnych, jest nieodpowiedni wybór serwera VPN – a źle wybrany serwer to gorszej jakości, wolniejsze połączenie i większe ryzyko zagrożeń dla danych.

image-2-vpn

Jak źle wybrany serwer może wpłynąć na prędkość i bezpieczeństwo?

Niewłaściwy serwer może mieć duży wpływ zarówno na prędkość połączenia, jak i na bezpieczeństwo użytkownika. Jeżeli leży on w zbyt dużej odległości, może przede wszystkim znacznym stopniu spowolnić połączenie. Serwery z problemami z bezpieczeństwem mogą z kolei narażać dane użytkowników na niebezpieczeństwo, np. ataki hakerów.

Jak tego uniknąć?

Aby uniknąć problemów związanych z nieodpowiednim serwerem, zawsze warto wybierać ten serwer, który jest najbliższy lokalizacji użytkownika. Dzięki temu połączenie jest nie tylko lepiej chronione, ale również znacznie szybsze. Co więcej, najlepiej dopasowywać serwery do konkretnego celu. Przykładowo, podczas streamowania seriali czy filmów należy wybierać serwer do streamingu, a podczas pobierania torrentów – ten do torrentowania.

Zagrożenia związane z brakiem aktywacji

Błąd 4: Nieaktywowanie funkcji „kill switch”

Inny błąd popełniany przez użytkowników sieci VPN dotyczy funkcji Kill Switch. Wielu z nich zapomina o jej aktywacji, co wiąże się z brakiem ochrony w przypadku ewentualnego zerwania połączenia VPN.

Dlaczego kill switch jest niezbędny?

Kill Switch to tzw. wyłącznik awaryjny, który zabezpiecza dane użytkownika nawet w razie przerwania połączenia VPN, jednocześnie zapobiegając wyciekom danych. Jeżeli funkcja ta nie jest aktywna, użytkownicy mogą całkowicie nieświadomie korzystać z Internetu bez żadnej ochrony. Po jej uruchomieniu dostęp do Internetu jest natomiast blokowany bez przerwy.

Jak tego uniknąć?

Korzystając z wirtualnej sieci prywatnej, zawsze warto upewnić się, że funkcja Kill Switch została aktywowana w aplikacji VPN. Ważne również, aby działała ona na każdym urządzeniu, które korzysta z usługi. Dzięki temu można cieszyć się skuteczną ochroną nawet po zerwaniu połączenia – wyłącznik awaryjny działa w tle, cały czas zapewniając maksymalny poziom ochrony.

Znaczenie polityki prywatności

Błąd 5: Zignorowanie polityki prywatności i „no logs”

Wybierając sieć VPN, wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na tzw. politykę braku logów – a to również duży błąd. Jej brak może bowiem skutkować ujawnieniem poufnych danych użytkownika (np. prawdziwego adresu IP) oraz jego aktywności online.

Dlaczego polityka „no logs” jest kluczowa?

Polityka „no logs” daje użytkownikowi pewność, że jego dane i informacje o aktywności online nie są gromadzone, przechowywane ani przekazywane dalej przez usługodawcę. To z kolei gwarantuje pełną prywatność oraz anonimowość i pozwala osobom korzystającym z VPN-ów czuć się jeszcze bezpieczniej. Usługi VPN, które przechowują dane użytkowników, są zagrożeniem dla prywatności – aktywność online oraz dane mogą bowiem zostać ujawnione nieodpowiednim osobom.

image-4-vpn

Jak tego uniknąć?

Chcąc uniknąć problemów związanych z przechowywaniem logów, należy zawsze upewnić się, że wybrany dostawca VPN oferuje jasną politykę „no logs”. Przed wyborem konkretnej usługi warto porównać ze sobą różne opcje i zapoznać się z warunkami użytkowania oraz polityką prywatności – dokładnie i ze zrozumieniem.

Najważniejsze wskazówki

Podsumowanie: Jak unikać najczęstszych błędów i poprawnie korzystać z VPN?

Użytkownicy sieci VPN popełniają pewne błędy, które mogą się wiązać z mniejszą efektywnością usług i pogorszeniem poziomu ochrony. Mowa m.in. o:

  • korzystaniu z darmowych i niesprawdzonych usług VPN;
  • zapominaniu o aktualizacjach oprogramowania VPN;
  • niewłaściwym wyborze serwerów;
  • braku aktywnej funkcji Kill Switch;
  • ignorowaniu polityki prywatności oraz polityki „no logs”.

Decydując się na korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej, warto zatem zawsze wybierać sprawdzonych, polecanych usługodawców, którzy zapewniają ścisłą politykę braku logów. Świadomy wybór poprzedzony dokładnym researchem pozwala cieszyć się wysokim poziomem zabezpieczeń i zapomnieć o stresie związanym z atakami cyberprzestępców. Należy też pamiętać o regularnym aktualizowaniu aplikacji – pozwala to uniknąć błędów i poprawić wydajność sieci – i wyborze odpowiednich serwerów VPN. Co więcej, ważne, aby w tle cały czas działał wyłącznik awaryjny, który chroni dane użytkownika nawet po zerwaniu połączenia VPN.

image-5-vpn

Odpowiedzi na popularne pytania

Najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat VPN-ów i związanych z nimi błędów.

Czy darmowe VPN są naprawdę niebezpieczne?
Niestety, większość darmowych sieci VPN nie zapewnia odpowiedniego poziomu ochrony i wystarczających funkcji prywatności. Wiele z nich wiąże się także z ograniczeniami przepustowości i dużo gorszą wydajności. Co więcej, niektóre bezpłatne usługi VPN mogą nawet dodatkowo narażać dane użytkowników na bezpieczeństwo, m.in. poprzez sprzedaż danych – podczas gdy klienci są przekonani, że sieć zapewnia im ochronę oraz pełną anonimowość online.
Jakie VPN oferują najlepszą ochronę prywatności?
Wśród dostawców VPN, którzy oferują swoim klientom najlepszą ochronę prywatności – m.in. dzięki polityce braku logów oraz dodatkowym funkcjom ochrony danych – wymienia się NordVPN, ExpressVPN, CyberGhost czy Surfshark. Wszystkie sieci zapewniają, że nie gromadzą i nie przekazują dalej danych użytkowników, a ponadto – gwarantują dostęp do dodatkowych funkcji ochrony, np. wyłącznika awaryjnego Kill Switch (w przypadku sieci ExpressVPN pod nazwą Network Lock).
Co zrobić, jeśli VPN przestaje działać lub nie łączy się z serwerem?
W przypadku pojawienia się problemów z siecią VPN – np. jeśli nie łączy się ona z serwerem lub całkowicie przestaje działać – należy w pierwszej kolejności sprawdzić połączenie internetowe. Warto również upewnić się, że aplikacja VPN jest zaktualizowana, zweryfikować ustawienia VPN lub sprawdzić protokoły oraz zapory. Pomocna może się okazać ponadto zmiana protokołu lub serwera na inny. Co więcej, niekiedy działanie sieci VPN może blokować np. zainstalowany na urządzeniu program antywirusowy lub firewall – można więc na chwilę go wyłączyć i ponownie połączyć się z VPN-em.
Czy muszę korzystać z VPN na każdym urządzeniu?
Jeśli chcesz cieszyć się maksymalnym bezpieczeństwem i prywatnością podczas działań online, korzystanie z sieci VPN na wszystkich urządzeniach – m.in. smartfonie, komputerze czy routerze – to najlepsza opcja. Ochrona kilku sprzętów jednocześnie zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo i pozwala skuteczniej bronić się przed wyciekami danych czy atakami hakerskimi.